Czytaj także: Gangi delfinów
Od dawna przypuszczano, że delfiny wydają różnego rodzaju dźwięki, w podobny sposób, w jaki ludzie używają imion. Wcześniejsze badania pokazały, że zwierzęta wydają te dźwięki często, a wewnątrz grupy potrafią nauczyć się nowych i powtarzać nietypowe sygnały.
Teraz naukowcy po raz pierwszy przyjrzeli się temu, w jaki sposób delfiny reagują na zasłyszany dźwięk.
Zdaniem naukowców, morskie ssaki używają charakterystycznych gwizdów, które pomagają im się nawzajem identyfikować. Zespół badaczy z Uniwersytetu St Andrews w Szkocji odkrył, że zwierzęta te reagują, gdy słyszą gwizd, który odnosi się właśnie do nich. Badanie wykazało, że delfiny zachowują się podobnie do ludzi – odpowiadają tylko wtedy, gdy usłyszą dźwięk.
Wyniki swoich badań naukowcy opisali na łamach pisma “Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Zdaniem dra Vincenta Janika: Delfiny żyją w otoczeniu, które wymaga od nich bardzo precyzyjnego sposobu porozumiewania się. Zazwyczaj się nie widzą, nie mogą też – tak jak inne ssaki – korzystać ze zmysłu węchu. Nie mają także jednego miejsca, takiego jak np. gniazdo, w którym wszystkie mogłyby się spotkać. Właśnie dlatego podstawę stanowi komunikacja. Od niej zależy, czy będą w stanie tworzyć zwartą grupę, a w konsekwencji, czy będą mogły przeżyć.