Zespół naukowców z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii opracował nieinwazyjną technikę do sprawdzenia stanu zdrowia delfinów. To z kolei może nam wiele powiedzieć o kondycji oceanów, w których żyją te zwierzęta. To pierwsze tego typu badania, które tak mocno łączą biologię z ekologią.
Oddech delfina
Delfiny nie mają skrzeli jak ryby, więc nie mogą oddychać pod wodą – by zaczerpnąć powietrza, muszą wypływać na powierzchnię. Delfiny nie oddychają przez usta i nie mają nozdrzy jak ludzie, ale zamiast tego mają otwór oddechowy usytuowany na czubku głowy, który zamyka się i otwiera. W nowym badaniu uczeni pobrali próbki kondensacji z otworów oddechowych i na tej podstawie określili kondycję zwierząt.
Czytaj też: Delfiny na odsiecz amerykańskiej armii! Puścili je na polowanie i oto co się stało
Dr Catharina Vendl z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii mówi:
Jest to nieinwazyjne i stosunkowo łatwe do przeprowadzenia badanie. Podobnie jak u ludzi, bakterie w płucach delfinów zmieniają się, jeżeli zwierzęta są chore. Wiemy z badań na ludziach, że nasze bakterie płucne są niezbędnymi pomocnikami układu odpornościowego utrzymując go w czystości od infekcji. Ponieważ choroba układu oddechowego jest jedną z głównych przyczyn śmierci u waleni, pilnowanie zdrowia ich płuc jest niezbędne.
Skuteczność tej techniki została przetestowana na zwierzętach trzymanych w niewoli.
Czytaj też: Przełom: Delfiny uczą się od siebie nawzajem
Dr Catharina Vendl dodaje:
Pobierałam próbki od 13 delfinów raz w miesiącu przez osiem miesięcy. Dziewięć ze zwierząt było całkowicie zdrowych i miało stabilny skład bakterii, który tylko nieznacznie zmieniał się w czasie. U chorych delfinów kolonie bakteryjne były podobne do tych, które można znaleźć u ludzi, gdy nie mają się dobrze.
Naukowcy mają nadzieję, że nowo opracowany test przyda się nie tylko zoologom i odpowie na wiele palących pytań dotyczących kondycji delfinów. Wiadomo, że delfiny żyją tylko w czystych oceanach, więc kondycja tych zwierząt może nam wiele powiedzieć o środowisku ich życia.