Porozumienie AUKUS między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Australią to coś więcej niż tylko atomowe okręty podwodne, czego dowodem jest ogłoszenie przez trzy kraje budowy międzynarodowej sieci zaawansowanego radaru w przestrzeni kosmicznej (Deep Space Advanced Radar Capability – DARC), przeznaczonej do monitorowania przestrzeni kosmicznej na orbicie geosynchronicznej.
Ten radar wykryje “ludzkie” zagrożenie nadlatujące z kosmosu
System Deep Space Advanced Radar Capability (DARC) – zaprezentowany przez odpowiednich Sekretarzy Obrony Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – zapewni całodobowe możliwości śledzenia w każdych warunkach pogodowych, co zwiększy zdolność krajów AUKUS do charakteryzowania obiektów położonych głęboko w przestrzeni kosmicznej.
Czytaj też: Oto radar przyszłości. Jest wielkości ziarna sezamu i wykryje ruchy rzędu 1/100 szerokości ludzkiego włosa
W ramach DARC zostanie uruchomiona globalna sieć trzech naziemnych radarów, które pomogą w zarządzaniu ruchem kosmicznym i przyczynią się do globalnego nadzoru satelitów w przestrzeni kosmicznej. Unikalne położenie geograficzne trzech krajów oznacza, że DARC może zapewnić globalny zasięg, w tym wykrywać potencjalne zagrożenia dla obronności lub cywilnych systemów kosmicznych. Ma to ogromne znaczenie w czasach zdominowanych przez rosnące wykorzystanie broni hipersonicznej, która jest nieuchwytna dla standardowych radarów.
Cawdor Barracks w Pembrokeshire uznano za preferowaną lokalizację DARC w Wielkiej Brytanii, ale ostateczna decyzja jest uzależniona od wyników trwającej kompleksowej oceny oddziaływania na środowisko finansowanej przez Ministerstwo Obrony i późniejszego wniosku dotyczącego planowania przestrzennego. Cawdor Barracks jest obecnie siedzibą pułku sygnalizacyjnego armii brytyjskiej, który ma zostać przeniesiony w 2028 r. Wszystkie stacje mają działać do końca dekady.
Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps mówi:
W miarę jak na świecie jest coraz więcej konfliktów i wzrasta niebezpieczeństwo wojny kosmicznej, Wielka Brytania i nasi sojusznicy muszą zadbać o to, abyśmy dysponowali zaawansowanymi zdolnościami, których potrzebujemy, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym narodom. Ogłoszenie globalnej sieci radarowej (DARC) obejmującej Wielką Brytanię, USA i Australię właśnie to umożliwi.
Sieci śledzące nie są niczym nowym. NATO polegało na nich w ostrzeganiu przed atakami bombowców i rakiet od lat 50. ubiegłego wieku, a słynny radioteleskop Jodrell Bank został częściowo sfinansowany w ramach tajnego porozumienia, które miało pomóc w obserwacji wszelkich międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Nowością jest to, że zamiast skanować tylko górne warstwy atmosfery i niską orbitę okołoziemską, DARC będzie szczegółowo skanował niebo w promieniu 36 000 km, 24 godziny na dobę i przy każdej pogodzie.