Wraz ze wzrostem świadomości korzyści płynących z zastosowania energii słonecznej, właściciele domów coraz częściej decydują się na instalację paneli fotowoltaicznych na swoich dachach. Dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń wokół domu, idealnym rozwiązaniem są dachówki solarne. Niemiecka firma Paxos Solar wierzy, że ich produkty mogą zapoczątkować prawdziwą rewolucję energetyczną.
Pierwsze dachówki solarne zintegrowane z pompą ciepła
Dachówka solarna jest podobna do panelu fotowoltaicznego, który zamienia światło słoneczne na energię elektryczną. Jest jednak zintegrowana z pokryciem dachowym, dzięki czemu można ją umieścić na domu bez zajmowania dodatkowej przestrzeni lub zakłócania jego estetyki. Chociaż wiele firm oferuje solarne dachówki, zintegrowanie ich z pompą ciepła to innowacyjne podejście, którego wcześniej nie widzieliśmy. Aby tego dokonać, inżynierowie Paxos Solar dwa lata temu nawiązali współpracę z naukowcami z TH Koln University of Applied Sciences.
Czytaj też: Pompa ciepła ze wspomaganiem. W takiej wersji jej wydajność imponująco rośnie
Podczas budowy zespół wziął pod uwagę wiele czynników, takich jak temperatura, straty światła przez rozpraszanie, wpływy środowiskowe i bezpieczeństwo. We wstępnych badaniach naukowcy odkryli wzrost współczynnika wydajności pompy ciepła o prawie 1/4. Zmieniał się on również w zależności od zapotrzebowania na ogrzewanie i warunków pogodowych.
Dachówka solarna Paxos Solar jest całkowicie zwrócona do przodu i ma matową strukturę powierzchni, aby umożliwić przechwytywanie światła pod kątem. Każdy moduł ma wymiary 59,5 cm x 48 cm i ma moc wyjściową 44 W.
Przy zaledwie pięciu zainstalowanych dachówkach dom może wygenerować do 190 W energii. Paxos celowo zaprojektował swoje dachówki tak, aby były nieco większe niż inne dostępne na rynku, aby zapewnić szybszą instalację i większą moc wyjściową. Co więcej, połączenia z kominami i oknami mogą być wykonane w dowolnym rozmiarze, a uzupełniające dachówki nie są potrzebne do ukończenia instalacji.
Gdy temperatura powietrza wzrośnie o 1oC, włącza się wentylator rurowy, a ciepłe powietrze jest wtłaczane do pompy ciepła. Inne badanie przeprowadzone przez University of Cologne wykazało, że pompa ciepła zasilana takim powietrzem potrzebowała o 20 proc. mniej energii w ciągu jednego roku w porównaniu z urządzeniem, które nie pobierało dodatkowego ciepła z dachówek solarnych. Paxos Solar twierdzi również, że montaż ich dachówek solarnych zajmuje połowę czasu konwencjonalnej instalacji dachu i jest znacznie lżejszy.