Warszawski Festiwal Przemiany to impreza bliska mojemu sercu, ponieważ w każdej edycji stara się wybiegać w przyszłość i przygotować nas na to, co przyniosą kolejne lata i przełomy cywilizacyjne. W tym roku odbędzie się on pod hasłem “Pokusa nieśmiertelności” (w dniach 1-4 września w Centrum Nauki Kopernik), stawiając m.in. takie pytania:
Gdzie leży granica wydłużania życia? Czy coraz dłuższe życie oznacza lepsze życie? Czy technologia, która umożliwia transfer umysłu do komputera zapewni nam nieśmiertelność w formie cyfrowej?
Nie zabraknie wystaw, dyskusji, a także sztuki teatralnej bazującej na życiorysie Henrietty Lacks – kobiety, od której zostały pobrane nieśmiertelne komórki HeLa (więcej o tym można przeczytać np. w artykule „Kobieta ważąca 50 mln ton“). A to oznacza także dobry pretekst, by porozmawiać o fenomenie nieśmiertelności.
Dlaczego nas tak kusi? Czy w ogóle jest osiągalna? A jeśli nie, to jak można osiągnąć “przynajmniej” długowieczność i jakie skutki będzie ona niosła dla społeczeństwa? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:
- dr Agnieszka Gaczkowska, lekarz, przedsiębiorca, wykładowca Maastricht University,
- dr Joanna Jeśman ze School of Ideas Uniwersytetu SWPS,
- Rafał Kosewski, kurator Festiwalu Przemiany 2016 pod hasłem „Pokusa nieśmiertelności”.
Przy okazji polecam archiwalne audycje o transhumanizmie, medycynie regeneracyjnej, godnym umieraniu, przyszłości umysłu, interfejsach mózg-komputer i uważności. Warto też przeczytać artykuły “Czy dzięki hibernacji osiągniemy nieśmiertelność?“, “Patent na nieśmiertelność” i “Umysł skopiowany“, a także oglądać poświęcony nieśmiertelności odcinek programu “Sonda 2” 3 września.
A tu Rafał Kosewski opowiada trochę o Festiwalu Przemiany:
Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 20 sierpnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!