Czy kolor pomidora wpływa na jego smak? Jeśli tak, to dlaczego? Zbadali to Japończycy

Hodowcy nie ustają w wysiłkach, by owoce i warzywa, które trafiają na nasze stoły, były ładniejsze. Ale czy są wskutek tego smaczniejsze? Niekoniecznie.
Czy kolor pomidora wpływa na jego smak? Jeśli tak, to dlaczego? Zbadali to Japończycy

Kolor pomidorów to wynik różnych proporcji barwników: karotenoidów i chlorofili. Te pierwsze są żółte, czerwone, pomarańczowe i różowe. Te drugie są zielone.

Naukowcy wiedzą, że roślinne barwniki mogą wpływać na przykład na zawartość cukrów, co wpływa na smak warzywa. Zawartość cukrów wpływa z kolei na ilość tzw. lotnych związków organicznych) które odpowiadają za jego zapach. Jak dokładnie ten proces przebiega, nie było jednak wiadomo.

Czy kolor i smak pomidora są ze sobą powiązane?

Postanowili to zbadać amerykańscy i japońscy badacze. Na Uniwersytecie w Tsukubie opracowali metodę szybkiego pomiaru ilości barwników – dotychczasowe metody wymagały dłuższego czasu. To pozwoliło im dokładnie ustalić, jak wpływają one na smak i aromat aż 157 różnych odmian pomidora.

Wyniki badań wskazują, że odmiany pomidorów z większą zawartością chlorofilu mają również wyższą zawartość cukru. Z poziomem karotenoidów związany jest zaś poziom związków odpowiadających za zapach.

– Pigmenty takie jak karotenoidy nie mają smaku – tłumaczy prof. Miyako Kusano. – Są natomiast prekursorami związków nazywanych apokarotenoidowymi lotnymi związkami organicznymi (apocarotenoid volatile organic compounds, AC-VOC), które odpowiadają za owocowy i kwiatowy zapach pomidorów, co zwiększa wrażenie ich słodkości. Cechy te są pożądane przez konsumentów.

Co wpływa na smak pomidorów?

Zawartość karotenoidów zależy od warunków uprawy, zwłaszcza temperatury i ilości światła słonecznego. Szybkie określenie ilości pigmentów, które wpływają na poziom AC-VOC w pomidorach może pomóc hodowcom lub producentom nowych odmian. Oczywiście metoda nie jest ograniczona tylko do pomidorów. Można ją wykorzystać do badań innych owoców i warzyw.

Za słabszy smak przemysłowo uprawianych pomidorów odpowiada w szczególności jedna mutacja, zwana mutacją „u” (od angielskiego „uniform”, jednorodny). Odmiany z tą mutacją mają jednorodne owoce, które nie mają brązowawych i chropowatych smug  odchodzących od szypułki.  Ponieważ wydają się ładniejsze, lepiej się sprzedawały niż odmiany tradycyjne.

Wygląd (pomidora) ma znaczenie

Jednak, jak się okazuje, wygląd ma znaczenie – przynajmniej w przypadku pomidorów. Ten sam gen, który odpowiada za „brzydki” wygląd pomidora, jest też związany z wyższą zawartością cukrów.

Odmiany jednorodne, bez śladów na skórce, mają o 10-15 proc. mniej chloroplastów i mniej chlorofilu, który odpowiada za syntezę cukrów, więc są mniej słodkie.  W procesie dojrzewanie chloroplasty zaś zamieniają się w chromoplasty, które odpowiadają za syntezę karotenoidów.
Wskutek tego „przemysłowe” odmiany pomidorów są bledsze. A dzięki naukowcom wiemy teraz, że przez to są także mniej aromatyczne.

Źródło: Metabolites, University of Tsukuba (via Phys.org).