Panel OLED TV czwartej generacji firmy LG Display spełnia wymagania wydajnościowe najbardziej zaawansowanych telewizorów AI
Zaprezentowane przez producenta rozwiązanie jest o 33% jaśniejsze od poprzedniej generacji i zoptymalizowane pod kątem ery telewizorów AI. Jest to pierwszym w branży wyświetlacz OLED, który osiągnął maksymalną jasność aż 4000 nitów. Nity to jednostka miary jasności, określająca ilościowo intensywność światła emitowanego przez obszar wyświetlania. Mówiąc prościej — nity określają, jak jasny może być ekran urządzenia. Im większa liczba nitów, tym jaśniejszy będzie ekran. W tym wypadku jest to bardzo ważne, ponieważ panele o wysokiej jasności i energooszczędności są niezbędne w przypadku telewizorów AI. Takie telewizory będą wykorzystywać funkcję skalowania, która analizuje zawartość w czasie rzeczywistym, aby zapewnić ultrawysoką jakość obrazu do 8K. LG Display uważa również wyższą jasność za kluczowy czynnik jakości obrazu, dzięki niej możliwe jest uzyskanie żywszych obrazów, które są zbliżone do naturalnego widzenia człowieka.
Gigantowi technologicznemu udało się również zmaksymalizować efektywność energetyczną zgodnie ze znacznie wyższym oczekiwanym zużyciem energii przez telewizory AI. Dzięki ulepszeniu struktury panelu OLED TV czwartej generacji i systemu zasilania LG Display obniżyło jego temperaturę i osiągnęło o około 20% większą efektywność energetyczną niż poprzednia generacja. W tym przypadku jest mowa o panelu 65-calowego telewizora. Rozwój technologiczny ich nowych paneli koncentruje się na strukturze Primary RGB Tandem, która jest zastrzeżoną technologią LG Display. Wiemy tylko tyle, że wykorzystuje niezależne stosy elementów RGB do wytwarzania światła. Wcześniej używano źródła światła o trzech stosach, z dwiema warstwami niebieskich elementów emitujących stosunkowo krótkie długości fal energii obok czerwonych, zielonych i żółtych elementów w jednej warstwie.
Dodatkowo nowy ekran OLED TV czwartej generacji zapewnia emitowanie tylko 45% niebieskiego światła w porównaniu z poziomem 70-80%, który zwykle wytwarza ekran LCD. Wiadomo, że niebieskie światło negatywnie wpływa na widzenie użytkowników i rytmy dobowe. Ponadto przy jego produkcji wykorzystano o ponad 90% mniej surowców plastikowych niż w przypadku wyświetlaczy LCD. Według danych firmy również zwiększono wskaźnika recyklingu części produktów wycofanych z eksploatacji do ponad 92,7%.