W Czechach znaleźli osadę sprzed 7000 lat. Wielkie odkrycie może być dopiero początkiem

Przedstawiciele Czeskiej Akademii Nauk poinformowali o dokonaniu fenomenalnego znaleziska na terenie kraju naszych południowych sąsiadów. Ogromne wrażenie robi nie tylko datowanie tych obiektów, ale również ich liczebność.
fot. Czeska Akademia Nauk

fot. Czeska Akademia Nauk

Mówimy bowiem o ponad 9000 znalezisk, z których najstarsze liczą aż 7000 lat. Odkrycia w dużej mierze nastąpiły dość przypadkowo, ponieważ miały miejsce w związku z budową drogi. Na podstawie zorganizowanych ekspertyz poświęconych wydobytym artefaktom archeolodzy stwierdzili, iż mają do czynienia z obiektami przypisanymi do trzech różnych epok.

Czytaj też: Neandertalski topór odnaleziony przez przypadek. Historia młodego odkrywcy zadziwia świat

Najstarsze sięgają neolitu i mają aż 7000 lat. Z kolei te najbliższe współczesności są datowane na okres średniowiecza. W oparciu o zgromadzone informacje naukowcy mogą teraz stworzyć rozległy obraz społeczności zamieszkujących ten region na przestrzeni tysięcy lat. Odkryte obiekty mają zróżnicowane formy, od bardzo małych artefaktów do całych budynków. 

fot. Czeska Akademia Nauk

Kiedy robotnicy zajmujący się pracami związanymi z budową drogi natknęli się na nietypowe znaleziska, na miejsce zostali wezwani eksperci. Archeolodzy szybko zdali sobie sprawę z potencjału drzemiącego w tych odkryciach. Przeprowadzili więc wykopaliska, których najważniejszym efektem była identyfikacja liczącej około 7000 lat osady. W pewnym momencie zamieszkiwały ją wysoko postawione osoby. 

Pozostałości osady, na które archeolodzy natknęli się całkiem przypadkowo, liczą około 7000 lat. Wydobyte artefakty przypisano natomiast do trzech różnych epok

W odniesieniu do rzeczonej osady mówi się przede wszystkim o ośmiu długich strukturach pochodzących z drugiej połowy VI tysiąclecia p.n.e. To jedne z kluczowych dowodów na obecność ludzi na terenach dzisiejszych Czech w epoce neolitu. Poza tym uczestnicy wykopalisk natknęli się na szereg mniejszych artefaktów, takich jak kamienne topory lub młoty oraz liczne pozostałości po obróbce materiałów. 

fot. Czeska Akademia Nauk

Dalsze działania archeologów odsłoniły między innymi naczynia kuchenne, zastawę stołową z zaskakująco szczegółowymi zdobieniami oraz przedmioty pochodzące z basenu Morza Śródziemnego. Z kolei wykonane z brązu ozdoby sugerują, jakoby osada była zamieszkiwana przez wysoko postawioną grupę. 

Czytaj też: Tajemnicza tabliczka sprzed tysięcy lat. Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy

Jeśli chodzi o najbliższe współczesności znaleziska, to w tym przypadku na uwagę zasługują pochodzące z XIII wieku doły. Naukowcy przypuszczają, jakoby stanowiły one pozostałości po działaniach mających na celu lokalizowanie i wydobywanie złota. Pokrywałoby się to z faktem, że niedaleko znajduje się sporych rozmiarów kopalnia złota datowana na XIII i XIV wiek. Być może czekają nas doniesienia o kolejnych odkryciach, ponieważ archeolodzy mają w planach dodatkowe wykopaliska.