Wydany komunikat mówi o uruchomieniu dwóch placówek. Pierwsza to Zakład Wydobywania Odpadów Stałych, natomiast druga: Zakład Przetwarzania Odpadów Stałych. Obie będą wchodziły w skład kompleksu przemysłowego przeznaczonego do zarządzania stałymi odpadami radioaktywnymi. Na realizację całego przedsięwzięcia wykłada środki Unia Europejska.
Czytaj też: Radioaktywna anomalia na biegunie. Polacy wskazują na obiekt z kosmosu, który rozbił się tam lata temu
Ostatecznym celem projektu będzie natomiast bezpieczne zarządzanie znajdującymi się na miejscu odpadami radioaktywnymi. W grę wchodzi zajmowanie się różnego rodzaju odpadami radioaktywnymi. Te powstały jeszcze w okresie działania Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, w czasie demontażu elektrowni oraz w toku prac konserwacyjnych i modernizacyjnych już po niesławnej awarii.
Cały kompleks składa się z czterech połączonych obiektów. Jego przeznaczeniem jest zarządzanie stałymi odpadami radioaktywnymi w ramach jednego cyklu technologicznego. W efekcie możliwe ma być nie tylko skuteczne, ale również bezpiecznie magazynowanie takich niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska substancji.
Projekt finansowany między innymi ze środków Unii Europejskiej ma na celu zabezpieczenie radioaktywnych odpadów na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej
Jedna część tego obiektu ma służyć do odzyskiwania stałych odpadów radioaktywnych, które były składowane do tej pory. Plan zakłada obróbkę 3 metrów sześciennych takich materiałów dziennie przez 30 lat. Drugi segment będzie natomiast odpowiedzialny za przetwarzanie i sortowanie odpadów, a następnie spalanie ich bądź cementowanie. W tym przypadku mówi się o obróbce 20 metrów sześciennych materiałów dziennie.
Czytaj też: Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce z solidnym zastrzykiem od rządu. Kiedy ruszy budowa?
Trzecia z placówek ma formę miejsca składowania odpadów radioaktywnych o krótkim okresie użytkowania. Jego pojemność opiewa na 55 000 metrów sześciennych odpadów, a szacowany okres przechowywania wyniesie aż 300 lat. Wszystko po to, aby zyskać jak najwyższą wydajność w zakresie zabezpieczania materiałów, które stanowią zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia ludzi, ale również funkcjonowania okolicznych ekosystemów.