Solarne oświecenie: Jak Cypr zdobył palmę pierwszeństwa w wykorzystaniu energii słonecznej

Cypr zasługuje na miano lidera w zakresie wykorzystywania ciepła dostarczanego przez słońce. Tamtejsza infrastruktura jest tak popularna i przydatna, że ciepłą wodę można pozyskiwać niemal za darmo.
Solarne oświecenie: Jak Cypr zdobył palmę pierwszeństwa w wykorzystaniu energii słonecznej

Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje fakt, że mowa o kraju, w którym lata są upalne, a zimy – dość łagodne. Średnio w roku jest tam ponad 300 słonecznych dni, dlatego warunki do rozwoju technologii solarnych są bez wątpienia sprzyjające. Montowane na dachach instalacje pozwalają na gromadzenie ciepła przy udziale promieni słonecznych. 

Czytaj też: Te panele słoneczne to prawdziwy ewenement. Nikt wcześniej czegoś takiego nie stworzył

Takowe może być później użyte na przykład do podgrzewania wody wykorzystywanej zarówno w przemyśle, jak i na potrzeby osób prywatnych. O popularności tego typu rozwiązań na Cyprze najlepiej świadczy fakt, iż 93,5% tamtejszych gospodarstw domowych wykorzystuje tę formę pozyskiwania energii na własne potrzeby.

Jednocześnie nie można pomijać tego, że Cypr pod wieloma innymi względami wypada słabo, jeśli chodzi o transformację energetyczną. Kraj ten jest daleki od osiągnięcia wyznaczonych celów klimatycznych, ale pod względem wykorzystywania energii słonecznej można uznać go za wzór do naśladowania.

Solarne podgrzewanie wody jest na Cyprze niezwykle powszechne. Z pewnością sprzyjają temu panujące tam warunki, ponieważ w roku występuje ponad 300 słonecznych dni

Jak czytamy, pod koniec lat 60. XX wieku na Cyprze wprowadzono podgrzewacze wody. Taka technologia przybyła tam z Izraela i szybko zyskała popularność. Jednym z czynników, które o tym przesądziły, była prostota opisywanego rozwiązania. Obecnie do jego działania są potrzebne panele słoneczne, zbiornik i miedziane rury. Tym sposobem niemal każde gospodarstwo domowe może zyskać łatwy i tani dostęp do ciepłej wody.

Przy okazji rozwinął się cały sektor poświęcony produkowaniu wspomnianych elementów oraz montażowi tych instalacji. Z jednej strony wdrożono więc wydajne i przyjazne dla środowiska rozwiązanie, a z drugiej – gospodarka zyskała impuls do rozwoju. Z czasem wprowadzono przepisy nakazujące instalację systemów solarnych w nowo budowanych obiektach mieszkalnych i przemysłowych.

Czytaj też: Zapomnij o akumulatorach litowo-jonowych! Pozytywny “kopniak” dla całej branży

Warunki pogodowe zwykle panujące na Cyprze bez wątpienia sprzyjają takiemu podejściu. Dość powiedzieć, że kilka godzin światła słonecznego wystarczy, aby napełnić 200-litrowy zbiornik ciepłą wodą. Ta będzie utrzymywała wystarczającą temperaturę przez nawet 48 godzin, więc może być wykorzystywana nawet w sytuacji, gdyby zdarzyły się 1-2 pochmurne dni. 

Wśród największych wad tej technologii Cypryjczycy wymieniają… zaburzoną estetykę. Przepisy nie narzucają dbania o tę kwestię, dlatego nierzadko powstające instalacje okazują się wyjątkowo mało przyjemne dla oka. Pod względem ekonomicznym i środowiskowym są natomiast godne pozazdroszczenia. Oczywiście im dalej od równika, tym trudniej jest wdrażać podobne rozwiązania, ale bez wątpienia warto szukać inspiracji tam, gdzie sprawdzają się one celująco.