Płynna dieta NHS sposobem na pokonanie cukrzycy typu 2
Wygląda na to, że kluczem do sukcesu jest specjalna dieta, przygotowana i finansowana w całości przez National Health Service. Nie jest to jednak wcale takie łatwe i komfortowe — to bowiem bardzo ścisła i płynna dieta, której wartość to zaledwie 900 kalorii dziennie. Wymaga więc to pewnych poświęceń, ale wyniki mają być naprawdę zadowalające. Dieta oferowana przez NHS składa się przede wszystkim z koktajli i zup, a jedynym pokarmem o innej konsystencji mają być batony, zastępujące pełne posiłki. Na przestrzeni kilku miesięcy przestrzegania tej diety zaczną być stopniowo wprowadzane zdrowe i wartościowe pokarmy stałe, jednak przez większość czasu jest to niemal całkowicie płynny pokarm.
Czytaj też: Skuteczne leczenie cukrzycy jest zbyt drogie. Ten kraj walczy z problemem
Jak donosi The Lancet Diabetes & Endocrinology, do diety NHS zaproszono kilka tysięcy osób, z których kilkaset zdołało ukończyć 12-miesięczny program. Spora grupa z tych osób zdołała doprowadzić do remisji cukrzycy typu 2, a przy okazji znacznego obniżenia wagi, w niektórych przypadkach nawet o 16 kilogramów. Całość brzmi więc naprawdę zachęcająco, a eksperci twierdzą, że dieta „shake and soup” od NHS może naprawdę zmienić życie osób chorujących na cukrzycę typu 2.
Czytaj też: Nowa era w leczeniu cukrzycy. Pompa i CGM w jednym!
W artykule The Lancet Diabetes & Endocrinology czytamy, że w okresie od 1 września 2020 roku do 31 grudnia 2022 roku do programu skierowano dokładnie 7540 osób. Spośród nich 1740 rozpoczęło program TDR (total diet replacement) przed styczniem 2022 roku. W grupie tej 960 osób (55%) ukończyło program — a średnia utrata masy ciała dla 1710 uczestników, którzy rozpoczęli program przed styczniem 2022 roku, wyniosła 8,3% lub 9,4 kg. Z kolei średnia utrata masy ciała dla 945 uczestników, którzy ukończyli program, wyniosła 9,3% lub 10,3 kg. W podgrupie 710 uczestników (42%), którzy rozpoczęli program przed styczniem 2022 roku i mieli zarejestrowane dwa pomiary HbA1c (hemoglobiny glikowanej, podstawowego badania przy cukrzycy), 190 osób (27%) osiągnęło remisję, ze średnią utratą masy ciała wynoszącą 13,4% lub 14,8 kg. Spośród 945 uczestników, którzy ukończyli program, 450 osób (48%) miało zarejestrowane dwa pomiary HbA1c; z tej grupy 145 osób (32%) osiągnęło remisję, ze średnią utratą masy ciała wynoszącą 14,4% lub 15,9 kg.
Czytaj też: Połączyli dwa leki, a efekt był spektakularny. Cukrzyca w odwrocie!
Pokonanie choroby darmową dietą? To możliwe
Nie bez powodu zaznaczam, że chodzi o cukrzycę typu 2 — przy typie 1 dieta ta niestety nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, co — chociaż smutne — to oczywiste. Jeśli chodzi o program dietetyczny NHS, to jest on oferowany ludziom w całej Anglii, a dodatkowo National Health Service pokrywa absolutnie wszystkie koszty. Żeby móc się zapisać do tego programu, trzeba mieć od 18 do 65 lat, mieć zdiagnozowaną cukrzycę typu 2 w ciągu ostatnich sześciu lat, mieć wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 27 kg/m2 lub powyżej 25 kg/m2, w zależności od grupy etnicznej, oraz należy stosować dietę niskokaloryczną tylko wtedy, gdy takie będzie zalecenie lekarza.
Jaki jest z tego wniosek? Dieta oferowana przez NHS udowadnia, że remisja cukrzycy typu 2 jest możliwa poza ośrodkami badawczymi, dzięki świadczeniu usług na dużą skalę. 900 kalorii dziennie w płynie nie brzmi szczególnie zachęcająco, ale jeśli dzięki rocznemu programowi można pokonać chorobę, to chyba nie ma wątpliwości, że warto.
Czytaj też: Cukrzyca pokonana! Chińscy naukowcy użyli przełomowej terapii komórkowej