Parametry Cooler Master MasterLiquid 360L Core ARGB
- Wymiary bloku: 81 x 76 x 47 mm
- Maksymalna prędkość pompki: 2650 RPM
- Długość węży: ok. 350 mm
- Wymiary chłodnicy: 394 x 119,6 x 27,2 mm
- Wentylatory w zestawie: 2x 120 mm
- Maksymalna prędkość wentylatorów: 1750 RPM
- Maksymalny przepływ powietrza: 71,93 CFM
- Maksymalne ciśnienie: 1,86 mmH2O
- Maksymalna głośność: 27,2 dBA
- Zgodność z podstawkami: Intel: LGA1700, LGA1200, LGA1151, LGA1150, LGA1155, LGA1156; AMD: AM5, AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2+, FM2, FM1
- Długość gwarancji: 3 lata
- Cena: ok. 519 zł
Akcesoria Cooler Master MasterLiquid 360L Core ARGB
Producent do samego chłodzenia dołącza instrukcję, zestaw montażowy przejściówkę 3x 4-pin -> 1x 4-pin, przejściówkę 4x ARGB-> 1x ARGB, blokadę na złącza ARGB, tubkę pasty CryoFuze. Przejściówki pozwalają bez problemów na podłączenie wentylatorów czy złączy ARGB do jednego na płycie głównej. Przy tych drugich przydadzą się blokady, które nie pozwalają na przypadkowe rozłączenie się złączy. Tubka pasty to z pewnością plus, a sama instrukcja dobrze wyjaśnia montaż. Tutaj też nie powinno być żadnych problemów, bowiem do płyty przykładamy backplate i przykręcamy śruby. Do blokopompki montujemy odpowiedni pod daną płytę montaż, całość nakładamy na śruby i przykręcamy. Musimy oczywiście pamiętać o paście, ale generalnie jest to naprawdę proste.
Wygląd i specyfikacja Cooler Master MasterLiquid 360L Core ARGB
Wymiary chłodnicy to 394 x 119,6 x 27,2 mm. Nie mamy do czynienia z grubą chłodnicą, więc nie powinno być problemów z jej montażem. Wykonana jest też z aluminium. Producent zaznacza tutaj, że powiększył powierzchnie finów, co powinno poprawić odprowadzanie ciepła. Węże są dosyć elastyczne, a połączenie z blokopompką jest ruchome. Ich długość wynosi ok. 350 mm i w przypadku AiO 360 mogły by być trochę dłuższe. Natomiast nie powinno być jakiś większych problemów z ich ułożeniem w obudowie.
Wymiary blokopompki to 81 x 76 x 47 m – nie jest ona duża i tutaj nie powinno być problemów z płytami głównymi. Podstawka jest miedziana i mamy ją przeprojektowaną, co ma pozytywnie wpływać na wydajność chłodzenia. Pompka pracuje z prędkością ok. 2650 RPM – przynajmniej wg wskazań płyty głównej. Z blokopompki wychodzą dwa kable: 3-pin i ARGB. Na samej górze jest małe podświetlenie i napis MasterLiquid, który wskazuje poprawną orientacje podczas montażu. Szkoda jednak, że góry nie można obrócić jeśli jednak zdecydujecie się na trochę inny montaż.
Czytaj też: Test procesorów AMD Ryzen Threadripper 7970X i 7980X
Cooler Master MasterLiquid 360L Core ARGB wygląda naprawdę dobrze. Podświetlane wentylatory w połączeniu z czarną resztą i małym podświetleniem na blokopompce może się podobać. Również jakość wykonania jest dobra, tutaj ciężko coś firmie zarzucić.
W zestawie są jeszcze trzy 120 mm wentylatory. Ich maksymalna prędkość wynosi 1750 RPM, przepływ powietrza 71,93 CFM, ciśnienie 1,86 mmH2O, a głośność 27,2 dBA. Zastosowane łożysko to Rifle, a MTTF wynosi ponad 160 tysięcy godzin. Ze śmigieł wychodzą dwa kable: 4-pin PWM oraz ARGB. Można je spiąć i podłączyć pod jedno złącze na płycie głównej dzięki dołączonym przejściówkom.
Testy Cooler Master MasterLiquid 360L Core ARGB
Cooler Master MasterLiquid 360L Core ARGB to bardzo głośne AiO. Na maksymalnych obrotach jest bardzo źle i to zdecydowanie będzie przeszkadzało. Nawet przy 1200 RPM jest głośno, a przy 800 RPM AiO nie zbliża się mocno do innych konstrukcji. Pod tym względem jest niestety słabo.
Wydajność jest za to bardzo dobre. W szczególności przy 1200 RPM widać przewagę nad innymi AiO 360 i tutaj chłodzenie wypada bardzo dobrze. Zobaczymy jednak, jak będzie po OC procesora.
Niestety ze względu na wysoką głośność przy normalizacji Cooler Master MasterLiquid 360L Core ARGB wypada najsłabiej spośród wszystkich AiO 360. Strata do chłodzenia Be quiet! nie jest duża, ale do Arctica już jest większa.
Tutaj przy maksymalnych obrotach jednak lepiej wypada AiO od be quiet! Natomiast przy 1200 RPM jest nadal bardzo dobrze, podobnie jak przy 800 RPM.
Normalizacja do 45 dBA ponownie pokazuje, że strata do pozostałych AiO jest większa. Niestety głośniejsze wentylatory w tych testach dają o sobie znać.
Czytaj też: Test Bluetti AC500 i Bluetti B300S – prywatna elektrownia terenowa i UPS na trudne czasy
Test Cooler Master MasterLiquid 360L Core ARGB – podsumowanie
Cooler Master MasterLiquid 360L Core ARGB kupicie za ok. 519 zł. Cena jest więc bardzo dobra, chociaż samo chłodzenie nie jest idealne i z pewnością nie jest dla każdego.
Plusem na pewno jest fajna wydajność. AiO przy znormalizowanych obrotach wypada bardzo dobrze, w szczególności przy 1200 RPM. Natomiast minusem jest kultura pracy. Testowane chłodzenie jest naprawdę głośne co zdecydowanie może przeszkadzać. Widać to też po wynikach przy znormalizowanej głośności, gdzie przegrywa ono z pozostałymi dwoma AiO 360.
Zaletą chłodzenia jest też dołączone pełne okablowanie, tubka pasty czy łatwy montaż. Również sam wygląd może przypaść do gustu i w obudowie z oknem może się to podobać. Tutaj główną zaletą jest podświetlenie ARGB obecne na blokopomce oraz wentylatorach. Jakość wykonania jest dobra i tutaj też ciężko coś zarzucić firmie.
Jeśli więc szukacie stosunkowo taniego AiO 360 o dobrej wydajności, a głośność nie ma dla Was znaczenia, to możecie rozważyć jego zakup. Natomiast jeśli cicha praca jest dla Was ważna, to lepiej popatrzeć na produkty konkurencji.