Co was najbardziej interesowało w 2021 roku? 25 najciekawszych artykułów z Focus.pl
Codziennie opisujemy dla was ciekawe odkrycia naukowe i technologiczne. Jednak o tym, które z nich są najbardziej warte uwagi, decydujecie wy! Oto top25 najbardziej popularnych artykułów 2021 roku.
Naukowcy wysłali robota pod „Lodowiec Zagłady”. Niepokojące dane. Bezzałogowa łódź podwodna Ran wpłynęła pod szelfowe czoło lodowca i pozwoliła przeprowadzić szereg badań. Jeżeli ta bryła lodu wielkości Wielkiej Brytanii się roztopi, oceany pochłoną wiele kilometrów lądu.
Pijesz dużo kawy? Twój mózg działa inaczej. Badacze sugerują, że osoby nałogowo pijące kawę wykazują odmienną aktywność mózgu w porównaniu do tych, którzy mnie spożywają jej wcale. Różnice wykazano aż w kilku różnych obszarach mózgu.
Złoty pociąg już odnaleziono. Czy wiesz, gdzie? Nie tylko w Polsce tropiono hitlerowskie skarby. Złoty pociąg z Budapesztu był nie tylko pełen bogactw, ale i splamiony ludzką krwią. Mimo to złupili go… wyzwoliciele.
Ziemie polskie w czasach Jezusa: czego szukali tu Rzymianie? Co sprowadzało Rzymian na ziemie polskie w czasach Jezusa, dwa tysiące lat temu? Teren ten nie był ani zapomniany, ani dziki. Interesował Rzymian ze względu na surowce, od wieków żyli tu ludzie rozmaitych kultur.
Zagadka dziecięcych mumii z Palermo doczeka się rozwiązania? Grupa naukowców wejdzie do katakumb. Archeolodzy z Uniwersytetu Staffordshire jako pierwsi będą mieli możliwość przeprowadzenia kompleksowych badań słynnych dziecięcych mumii z Palermo. Zmumifikowane zwłoki dzieci były składane w katakumbach klasztoru kapucynów od XVIII do XX wieku.
Fizyk założył zbiórkę na Kickstarterze, żeby sprawdzić, czy żyjemy w symulacji komputerowej. Fizyk Tom Campbell wspólnie z kolegami po fachu chce sprawdzić, czy to możliwe, że wszyscy żyjemy w jednej wielkiej i niesłychanie zaawansowanej symulacji komputerowej. Aby zdobyć fundusze na skomplikowane eksperymenty, uruchomił zbiórkę na platformie Kickstarter. Do tej pory zebrał prawie 240 tys. dolarów.
Gal: metal lekarstwem na dwutlenek węgla. Badacze odkryli zaskakujący sposób na rozkładanie dwutlenku węgla. Nie wymaga skomplikowanych reakcji i drogich katalizatorów. Kluczem okazał się ciekły metal – gal oraz niewielka ilość jonów srebra.
Tajemnicze zjawisko po raz pierwszy zaobserwowane w reaktorze jądrowym. Do tej pory fenomen opisywany był tylko teoretycznie. Teraz badacze pracujący w Narodowym Laboratorium Los Alamos obserwowali pracę reaktora jądrowego z dokładnością do pojedynczego neutronu – i odkryli, że niekiedy pojawiają się one w zaskakująco długich ciągach, mogących destabilizować produkcję energii.
Wygląda jak Ziemia, ma gwiazdę jak Słońce. Jedyny minus? Jest 3000 lat świetlnych od nas. Kepler-160 to jedna z gwiazd upolowanych przez kosztujący pół miliarda dolarów kosmiczny teleskop nazwany na cześć astronoma Johannesa Keplera. Z pomocą krążącego nad naszymi głowami urządzenia NASA w latach 2009-2013 dokonała wielu ciekawych odkryć. Jednym z nich była właśnie ta gwiazda o podobnej temperaturze i wielkości co nasze Słońce.
Fragmenty “obcego” świata mogą być zakopane głęboko pod powierzchnią Ziemi. Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Arizona przyjrzeli się anomalii, nad którą od dawna głowią się badacze. Wydaje się, że potwierdzili dotychczasowe domysły na temat pochodzenia skalnych kleksów znajdujących się we wnętrzu Ziemi. Według akademików są one pozostałością po zderzeniu naszego globu z hipotetyczną planetą Teją, w wyniku którego doszło do powstania Księżyca.