Australijscy naukowcy próbowali zrozumieć, czym dokładnie się różnimy. O wnioskach, do jakich doszli, piszą na łamach Cell Reports. Kluczową informacją wydaje się to, że zwiększona moc przetwarzania danych przez ludzki mózg prawdopodobnie wynika z różnic w strukturze i funkcji naszych neuronów.
Czytaj też: Rodzice mają na dziecko większy wpływ niż sądzimy. Zmiany widać w DNA
Na czele zespołu badawczego stanął Stephen Williams, który skupił się wraz ze współpracownikami na właściwościach elektrycznych ludzkich neuronów występujących w korze mózgowej. Naukowcy przeprowadzili analizy tkanek pobranych od pacjentów cierpiących między innymi na padaczkę oraz nowotwory mózgu.
Następnie porównali to, co zaobserwowali u ludzi, a także gryzoni. Okazało się, że w obu przypadkach neurony wykazują wspólne właściwości biofizyczne. Jednocześnie dało się zauważyć przewagę w zakresie funkcji obliczeniowych pełnionych przez ludzkie neurony występujące w korze mózgowej. Co więcej, architektura tych elementów (przypominających gałęzie) była u ludzi znacznie większa i bardziej złożona niż u innych ssaków.
Ludzki mózg cechuje się wyjątkowo złożoną budową i funkcjonowaniem
Temu rozwojowi drzewa dendrytycznego u ludzi towarzyszyło występowanie skoków w wielu miejscach, które aktywnie rozprzestrzeniały się w neuronie, aby napędzać sygnały wyjściowe każdego neuronu. Sugerujemy, że to wzmocnienie rozproszonego dendrytycznego przetwarzania informacji może być zatem jednym z czynników zwiększających ogólną moc przetwarzania naszego mózgu. wyjaśnia Helen Gooch, jedna z autorek
Czytaj też: Pijesz alkohol jako nastolatek? Będziesz miał problemy w dorosłości
Z kolei Lisa Gillinder dodaje, że ona i jej współpracownicy byli nie tylko podekscytowani możliwością lepszego zrozumienia tego, jak działają ludzkie komórki mózgowe. W grę wchodzi bowiem także zebranie informacji na temat zmian funkcjonalnych, które występują w chorobach takich jak padaczka. Ostatecznie mogłoby to doprowadzić do stworzenia nowych metod leczenia bądź dopracowania tych istniejących.