Teren Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest bardziej wyjątkowy, niż na początku może nam się zdawać. Znajduje się tutaj Reduta Tadeusza Kościuszki, która jest jedynym zachowanym dla dzisiaj przykładem ziemnego budownictwa obronnego w Polsce, którego autorem i inicjatorem był sam Tadeusz Kościuszko.
Czytaj też: Tajemniczy cmentarz na północy naszego kraju. Jego datowanie sięga na długo przed chrzest Polski
Reduta powstała pod koniec XVIII wieku i miała służyć do obrony Lublina podczas wojny polsko-rosyjskiej toczonej w 1792 roku w obronie Konstytucji 3 Maja. W 2020 roku wpisano ją do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków jako jedyny obiekt zaprojektowany przez Kościuszkę – dowiadujemy się z komunikatu prasowego UMCS.
Pod koniec sierpnia br. na terenie Ogrodu Botanicznego odbyła się konferencja prasowa podsumowująca ostatni sezon badań archeologicznych. Oczekiwalibyśmy jakichś odkryć związanych z postacią polskiego bohatera oraz samej Reduty. Owszem, o takich również wspomniano, ale dr Rafał Niedźwiadek z Instytutu Archeologii UMCS miał dla zgromadzonego grona jeszcze inne, zaskakujące informacje.
Średniowieczny cmentarz na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie
Okazuje się, że obszar Reduty skrywa również inne ślady historii pochodzące z wcześniejszych wieków. Poprzednie lata badań przyniosły odkrycia murowanego założenia w rodzaju dworu obronnego pochodzącego z przełomu XVI i XVII wieku. Ponadto archeolodzy natrafili na poziom kulturowy bogaty w zabytki z okresu XI-XII wieku.
Czytaj też: Krwawy rytuał na krowach miał jeden cel. Polacy odkryli cmentarzysko pasterzy sprzed 7000 lat
Tegoroczne badania przyniosły sensację w postaci cmentarzyska o nieznanej roli. Odkryto miejsca pochówków z grobami ułożonymi w rzędu. Nie wiadomo, jak stare jest to znalezisko, ale naukowcy przypuszczają, że może pochodzić z okresu średniowiecza (XII-XII wiek). Tak wyjątkowe miejsce może mieć kluczowe znaczenie dla interpretacji wczesnej historii Sławinka (dzisiaj dzielnica Lublina) oraz wpłynie na rozumienie początków miejskich Lublina.
Badacze z UMCS potwierdzili, że będą kontynuować działania na terenie Ogrodu Botanicznego. Dokładne datowanie cmentarzyska oraz ustalenie jego roli może przynieść wiele zaskoczeń. Działania lubelskich archeologów są prowadzone w ramach projektu „Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja”Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja” finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach konkursu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”.