Farmy fotowoltaiczne już na dobre stały się elementem otaczającego nas krajobrazu, choć zwykle spotyka się je daleko od centrów miast. Jeśli już są tam budowane, to przez tzw. prosumentów, którzy stawiają własne, przydomowe instalacje. Władze Ciechanowa postanowiły wyznaczyć więc nowe trendy i przekazały informacje o budowie pierwszej w Polsce miejskiej farmy fotowoltaicznej.
Czytaj też: Wielki problem europejskiej energetyki słonecznej. Prawda wychodzi na jaw
Mówi się o mocy na poziomie 1 MWp, przy czym wytwarzana energia posłuży między innymi do zasilania obiektów użyteczności publicznej. Co istotne, mówimy o błyskawicznie realizowanym planie, ponieważ ciechanowska instalacja ma rozpocząć działanie być może w ciągu najbliższych kilku tygodni – a na pewno w pierwszej połowie tego roku. Wykonawcą zlecenia będzie Unimot Energia i Gaz Sp. z oo Panele fotowoltaiczne.
Budowana w Ciechanowie miejska farma fotowoltaiczna będzie pierwszą taką instalacją w skali kraju. Jej moc ma wynosić 1 MWp, a koszty budowy są szacowane na około 2,2 mln złotych
Taka inwestycja ma być częścią tzw. Ciechanowskiego Klastra Energii. Zapoczątkowany w 2023 roku, ma na celu poprawę bezpieczeństwa energetycznego, zwiększenie atrakcyjności obszarów dla konsumentów, a także zapewnienie postępów w dystrybuowaniu wytwarzanej lokalnie energii.
Czytaj też: Twoje panele fotowoltaiczne mogą być wadliwe zanim trafią na dach. Producenci biją na alarm
Jeśli chodzi o to, co dokładnie zasili ta pierwsza w Polsce miejska farma fotowoltaiczna, to na liście znajdziemy między innymi fontannę, urząd miasta, czy sygnalizację świetlną. Szacowany koszt budowy tej instalacji to około 2,2 mln złotych, przy czym w grę wchodzi pokrycie 50% kosztów za sprawą dotacji pochodzących z Krajowego Planu Odbudowy. Powstała elektrownia słoneczna będzie się składała z monokrystalicznych modułów – każdy z nich zapewni 450W mocy.