Jak sugerują tamtejsi geolodzy, chodzi o zasoby, których szacowana wartość opiewa obecnie na 83 miliardy dolarów. Zlokalizowane w prowincji Hunan złoża będą stanowiły spore wyzwanie. To ze względu na fakt, iż wiele wysiłku będzie trzeba włożyć w to, aby do nich dotrzeć. Mówimy bowiem o skarbach ukrytych na głębokości wynoszącej około dwóch tysięcy metrów.
Czytaj też: Honda przyspiesza rozwój akumulatorów przyszłości. Nowa linia produkcyjna gotowa do działania
Z dostępnych informacji wynika, iż uczestnicy badań poświęconych tym zasobom zidentyfikowali łącznie 40 żył złota zawierających łącznie nawet 300 ton złota. Na tym bogactwa mają się nie kończyć, ponieważ istnieją bardzo prawdopodobne przypuszczenia, jakoby więcej złota znajdowało się jeszcze głębiej – na pułapie około trzech tysięcy metrów.
W takim wariancie łącznie na wydobycie miałoby czekać aż tysiąc ton złota. Gdyby udało się pozyskać całą tę ilość, to Chińczycy mogliby wejść w posiadanie surowców o wartości wynoszącej aż 83 miliardy dolarów. Ta kwestia może się jednak okaząć bardziej wymagająca, niż by się nam wydawało. Dlaczego? Bo zdaniem geologów średnio jedynie 10 procent złóż złota na Ziemi nadaje się do wydobycia.
Złoża złota zidentyfikowane w centralnych Chinach mogą być warte ponad 80 miliardów dolarów. Ale ich wydobycie w całości będzie stanowiło ogromne wyzwanie
A to poważnie ogranicza nadzieje wiązane z pokładami zidentyfikowanymi w środkowych Chinach. Ale jednocześnie nie można odmówić Chińczykom doświadczenia w tym zakresie – prezentowanego w praktyce, ponieważ Państwo Środka stanowi jednego z trzech największych na świecie dostarczycieli złota. Pozostałe miejsca na podium przypadają Rosji oraz Australii. Co więcej, Chińczycy biorą udział w wydobyciu prowadzonym na terenie Afryki.
Czytaj też: Ciemna strona litu. Nowe badanie zdradza jego wpływ na wodę pitną
Ostatnie doniesienia są dla mieszkańców Państwa Środka kolejnym powodem do radości. Poza tym warto mieć na uwadze, że złoto jest stosowane na wiele różnych sposobów. Zdecydowanie nie jest to jedynie metal traktowany jako efektownie wyglądająca ozdoba. Poza stosowaniem w formie biżuterii, złoto przydaje się chociażby w produkcji komputerów, urządzeń komunikacyjnych, statków kosmicznych czy silnikach samolotów odrzutowych. Pokazuje to, jak wiele różnych zastosowań ma ten pierwiastek.