Chiny ulepszyły podstawę prowadzenia wojny. Teraz wykryją zagrożenie jeszcze skuteczniej

Zanim jakikolwiek pocisk zostanie wystrzelony, najpierw zagrożenie trzeba wykryć i tę właśnie kwestię ulepszyły Chiny, opracowując rewolucyjny układ krzemowy.
Chiny ulepszyły podstawę prowadzenia wojny. Teraz wykryją zagrożenie jeszcze skuteczniej

Przełom w technologii wojskowej. Chiny stworzyły układ, który może zrewolucjonizować pozyskiwanie celów

Chiny opracowały specjalnie do zastosowań wojskowych nowy układ z użyciem 28-nm procesu produkcji, który prawdopodobnie jest najszybszym dotychczasowym przetwornikiem analogowo-cyfrowym. Są za niego odpowiedzialni badacze z Uniwersytetu Elektroniki i Technologii Chin (UESTC) w Chengdu, którzy współpracowali z China Electronics Technology Group i prowadzili projekt pod przewodnictwem profesora Ning Ninga. Najważniejszym potencjałem tego układu jest sama wydajność, a tym samym możliwość skrócenia opóźnienia czasowego odbiorników wojny elektronicznej z poziomu nanosekund do pikosekund, czyli jednych bilionowych sekundy. Dlaczego to takie ważne?

Czytaj też: To miały być turbiny wiatrowe, a prawda okazała się zupełnie inna. Chiny zamieszane w przemyt!

We współczesnej wojnie elektronicznej systemy muszą szybko przekształcać fale elektromagnetyczne, czyli sygnały analogowe na cyfrowy odpowiednik, aby identyfikować zagrożenia. Dlatego właśnie układy zajmujące się przekształcaniem tych sygnałów z jednej formy na drugą odgrywają kluczową rolę w tym procesie, ciągle pracując na pełnych obrotach, zbierając i generując miliardy punktów danych na sekundę. Jednak ta nieustanna praca często prowadzi do spowolnienia sprzętu, wysokiego zużycia energii i nadmiernej generacji ciepła. W skrócie – systemy wojskowe grzeją się tak, jak komputer gracza po odpaleniu Cyberpunka 2077 z Path-Tracingiem.

Czytaj też: Chiny wystrzeliły satelitę, jakiego nie ma nikt inny. Działa na orbicie geosynchronicznej 

Dlatego wspomina się, że opracowanie tego nowego układu niemal podwaja zdolności bojowe chińskich sił zbrojnych, zapewniając znaczną przewagę strategiczną, a to dlatego, że może zwiększyć możliwości co do wykrywania sygnałów radarowych i skrócić czas reakcji o imponujące 91,46 procent. W dążeniu do opracowania tego procesu specjaliści z Chin zainspirowali się monitorami elektroencefalogramu (EEG), które służą do pomiaru aktywności elektrycznej mózgu. Niektóre noszone monitory EEG wykorzystują przetworniki ADC uruchamiane zdarzeniami, aby zoptymalizować konwersję sygnałów i ekstrakcję danych, znacznie zmniejszając zużycie energii. Przyjmując to podejście, badacze zaprojektowali ultra-szybki oraz inteligentny ADC stricte do użytku wojskowego.

Czytaj też: Tej porażki Chiny nie wymażą z historii. Cały świat patrzył i nic z tego nie wyszło

Nowo opracowany układ naśladuje funkcjonalność chipów monitorów EEG, filtrując sygnały analogowe przed przekształceniem ich na cyfrowe. Rozróżnia sygnały radarowe od szumów, inicjując konwersję analogowo-cyfrową tylko po wykryciu potwierdzonego sygnału radarowego. To inteligentne przetwarzanie skraca czas reakcji, zużycie energii i obciążenie maszyny, osiągając stałe oszczędności energii przekraczające 30 procent w różnych warunkach. Ten postęp jest częścią szerszych wysiłków Chin na rzecz wzmocnienia swoich zdolności wojskowych i technologicznych, bo tak się składa, że chińscy naukowcy poczynili w ostatnich latach kilka znaczących kroków, a to szczególnie w integracji sztucznej inteligencji z technologią obronną. Ostatnio pochwalili się nawet, że bez problemu wykryją samoloty stealth, dzięki nowemu systemowi radarowemu.