To kolejny krok wykonany przez Chińczyków w kontekście technologicznym, jakiego może im pozazdrościć reszta świata. Wnosząc przesyłanie informacji na niespotykany wcześniej poziom, tamtejsi inżynierowie zapewnili bardzo istotny argument w kontekście rozwoju technologii opartych na sztucznej inteligencji.
Czytaj też: Wojna jeszcze tego nie widziała. Ukraińskie rzeki opanują Czarne Wdowy i zasieją pogrom w ich korytach
Sami Chińczycy określają to rozwiązanie mianem szybkiej kolei dla komputerów. Takie porównanie odnosi się do pojawiającej się możliwości prowadzenia szybkiego, wydajnego i niezawodnego transferu danych na duże odległości. CENI ma cechować się przy tym niskim zużyciem energii, co również możemy uznać za istotny aspekt we współczesnym świecie.
Co ciekawe, pierwsze doniesienia w tej sprawie sięgają 2021 roku, kiedy to w Państwie Środka ruszyła działalność eksperymentalnej sieci. Za całym przedsięwzięciem stali przedstawiciele Uniwersytetu Tsinghua. Celem było stworzenie infrastruktury przyszłości, która połączyłaby 40 tamtejszych uniwersytetów. Taka sieć, cechująca się niskimi opóźnieniami i wysoką przepustowością, miała według jej twórców ułatwić rozwój naukowo-technologiczny kraju.
Chiny zamierzają wykorzystać CENI do szybkiego i wydajnego transferu danych. Łączna długość tej sieci to obecnie aż 13 tysięcy kilometrów
Cztery lata później Chińczycy rozpoczęli kolejny, bardzo istotny rozdział tej historii. Pewnego dnia CENI zostanie natomiast wdrożona na jeszcze większą skalę, służąc w celach komercyjnych. Obecnie sieć łączy miasta zlokalizowane w 13 różnych prowincjach. Eksperci zwracają uwagę na zerową utratę pakietów, wyjątkowo niskie opóźnienie oraz stabilność utrzymującą się bez względu na to, jak duży będzie ruch w takiej sieci.
Już teraz mówi się o bardzo szybkim przesyłaniu danych wykorzystywanych później do szkolenie modeli opartych na sztucznej inteligencji. Chińczycy mają przy tym plany dotyczące budowy rozległych centrów danych na zachodzie kraju. Dlaczego akurat tam? Wiodącym argumentem jest obecność infrastruktury przeznaczonej do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, dzięki czemu zasilanie takich placówek będzie wysoce ekologiczne.
Czytaj też: Chińska rewolucja w energetyce. Nowe ogniwa perowskitowe z rekordową sprawnością
Z kolei wschodnia część kraju jest bardziej zaludniona i to tam powstaje zdecydowanie więcej danych. Dzięki nowej sieci będą one przesyłane na dystansie tysięcy kilometrów, by ostatecznie trafić do planowanych centrów. W obecnej formie CENI może transferować informacje na odległość ponad 2000 kilometrów bez konieczności stosowania pośrednich wzmacniaczy sygnału.