Chiny inwestują w zasoby na przyszłość. Aż 124 nowe złoża odkryte w ciągu roku

W obliczu globalnych napięć, Chiny nie tylko zabezpieczają swoje strategiczne rezerwy surowców, ale także inwestują w nowe zasoby mineralne. Nowe złoża, od grafitu po lit, stają się fundamentem ich planu na przyszłość.
Chiny inwestują w zasoby mineralne /Fot. Unsplash

Chiny inwestują w zasoby mineralne /Fot. Unsplash

Dzięki intensywnym inwestycjom w sektor zasobów naturalnych Chiny zabezpieczyły w ostatnim roku 124 nowe złoża minerałów strategicznych, w tym cenne dla przemysłu zasoby grafitu, litu, miedzi i złota. Te odkrycia to klucz do samowystarczalności i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nowe zasoby znajdowane są w strategicznych lokalizacjach, takich jak baseny Tarim i Junggar, a także w obszarach przybrzeżnych zatoki Bohai.

Chiny gromadzą zasoby naturalne na przyszłość

W 2021 r. Pekin uruchomił 15-letnią strategię mającą na celu zwiększenie aktywności górniczej, a tym samym wzmocnienie samowystarczalności i zapewnienia krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi głównie o zabezpieczenie strategicznie ważnych minerałów, których brakuje, jednocześnie aktywnie rozwijając innowacje technologiczne i poszukiwania wysokiej jakości złóż mineralnych.

Czytaj też: Gorączka złota w Europie. Odkryli gigantyczne złoża dwóch metali o ogromnej wartości

Rezerwy fluorytu wzrosły o 24,4 proc. do około 107 milionów ton w 2023 r., zgodnie z raportem opublikowanym w South China Morning Post. Ten minerał, uważany za krytyczny m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii i Japonii, jest wykorzystywany w produkcji półprzewodników i akumulatorów pojazdów elektrycznych. Rezerwy grafitu krystalicznego w Chinach wzrosły o 23,9 procent, przekraczając 100 milionów ton. Ten surowiec jest niezbędny dla takich branż jak nowa energia, energia jądrowa, obrona wojskowa, lotnictwo i fotowoltaika.

W ciągu ostatniego roku w Chinach odkryto 124 złoża cennych surowców strategicznych /Fot. Unsplash

Chińskie inwestycje w eksplorację złóż wzrosły trzeci rok z rzędu, a na rok 2023 przeznaczono ponad 110 miliardów juanów (15,5 miliarda dolarów). W tym samym roku Chiny odkryły cztery nowe pola naftowe, każde o pojemności przekraczającej 100 milionów ton (746 milionów baryłek), a także cztery pola gazowe, każde o pojemności ponad 100 miliardów m3.

Ostatnie odkrycia dużych złóż mineralnych wzmocniły wiodącą pozycję Chin w zakresie antymonu, grafitu krystalicznego, wolframu i molibdenu, zwiększając bezpieczeństwo zasobów niezbędne do rozwoju strategicznych wschodzących gałęzi przemysłu. To oznacza, że Państwo Środka powoli staje się krajem całkowicie autonomicznym i niezależnym od dostaw surowców.

Chiny rozszerzyły także badania geologiczne stref morskich i oceanicznych. Ponadto rezerwy sylwinu, niezbędnego do produkcji nawozów chemicznych w celu poprawy jakości upraw i plonów, wzrosły o 15,3 proc. w zeszłym roku, przekraczając 332 miliony ton – co podkreśla jego znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Prezydent Chin Xi Jinping podkreślił, że krajowe poszukiwania zasobów są kluczowe dla gospodarki narodowej, dobrobytu publicznego i bezpieczeństwa. Wysiłki kraju w zabezpieczeniu strategicznych zasobów wskazują na silny, wieloletni plan ochrony gospodarki przed globalnymi turbulencjami.