Chiński radar niewrażliwy na sztuczki Amerykanów

Chiny pochwaliły się, że mają radar, który przebił się przez sygnały wysyłane z amerykańskiego myśliwca do walki elektronicznej EA-18G Growler. To nie scenariusz ćwiczeń wojskowych, a realna sytuacja, do której doszło kilka miesięcy temu na Morzu Południowochińskim.
Fot. China Military

Fot. China Military

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ujawniła nowe informacje o zaawansowanych strategiach i sprzęcie, których ich okręty wojenne używają do zwalczania amerykańskich samolotów walki elektronicznej, w szczególności EA-18G Growler. Nowy raport, opublikowany w chińskim czasopiśmie naukowym Radar & ECM i przytoczony przez South China Morning Post (SCMP), rzuca światło na głośny incydent z grudnia 2023 r.

Chińskim radarom niestraszne amerykańskie systemy zagłuszania

W styczniu 2024 r. chińscy oficerowie i marynarze na pokładzie niszczyciela typu 055 Nanchang zostali uhonorowani jako “wzór czasów” za swoje działania przeciwko flocie amerykańskich lotniskowców. Chińskie media następnie wyemitowały materiał filmowy pokazujący interakcje między dwoma amerykańskimi samolotami, w tym jednym uważanym za EA-18G Growler i wspomnianym chińskim niszczycielem.

Czytaj też: Chińczycy znaleźli poważną słabość amerykańskiego radaru i mogą ją wykorzystać

Wyprodukowany przez Boeinga EA-18G Growler to oparty na F/A-18 Super Hornet samolot walki radioelektronicznej (EW). Może być załadowany różnymi systemami EW, aby tłumić sygnały rozpoznawcze i komunikacyjne wroga we wszystkich pasmach częstotliwości i we wszystkich kierunkach z dużą mocą. Może również wystrzeliwać pociski przeciwradiolokacyjne w celu precyzyjnych uderzeń w radary okrętowe, co czyni go główną siłą bojową w strategii US AirSea Battle. Nie jest jednak w stanie poradzić sobie z każdym przeciwnikiem.

Samolot EA-18G Growler /Fot. US Navy

Filmy rozpowszechnione w chińskich mediach pokazały, że podczas incydentu EA-18G Growler faktycznie utworzył z innymi samolotami formację do walki elektronicznej, mającą na celu “oślepienie” Nanchang. Nic z tych rzeczy.

Chińscy naukowcy potwierdzili, że system radarowy na niszczycielu nadal działał normalnie i namierzał główne cele floty USA. Dowódca na Nanchang powiedział później mediom państwowym, że samoloty i okręty USA wycofały się wkrótce po otwarciu osłon ochronnych wyrzutni pionowego startu (VLS).

Chiński niszczyciel typu 055 Nanchang /Fot. Wikimedia Commons

Prof. Liu Shangfu, ekspert od radarów w Naval Non-Commissioned Officer School w Bengbu, mówi:

Inteligentny radar Nanchang ma takie możliwości, jak proaktywne wykrywanie środowiska, arbitralne projektowanie transmisji i odbioru, inteligentne przetwarzanie i planowanie zasobów. Może skutecznie przeciwdziałać złożonym i zmiennym zagłuszaniom elektromagnetycznym EA-18G.

Współczesne chińskie okręty wojenne mają podobno wiele radarów o różnych zasadach działania i czujnikach. Według SCMP Chiny rozwiązały również problem wąskiego gardła w przesyłaniu i przetwarzaniu ogromnych ilości danych, aby usprawnić integrację. Taka kombinacja znacznie zmniejsza skuteczność zakłócania poszczególnych radarów przez Growlera.

W miarę jak statki wymieniają się informacjami, powstaje gigantyczna sieć określana jako “kill web”, która ma zdolność do “elastycznego, aktywnego, szybkiego i inteligentnego przeciwdziałania EA-18G”, co pozwala na przejście od “konfrontacji pojedynczego zasobu” do “systematycznej konfrontacji zasobów wykrywania”.

Czytaj też: Nowy chiński radar może wykryć amerykańskie F-22 w 0,008 sekundy

Mając technologię po swojej stronie, chińska marynarka wojenna odwróciła swój poprzedni ostrożny styl i przyjęła bardziej proaktywną taktykę “ataku jako obrony”. Wiąże się to z podejmowaniem wielu działań jednocześnie, optymalizacją kombinacji i łączeniem sił z innymi elementami, w celu przeciwdziałania samolotom EW.