Położone na terenie północno-zachodnich Chin, Yaoheyuan było swego czasu ważnym kulturowo i politycznie ośrodkiem. Odgrywało ono szczególnie istotną rolę w tzw. okresie Zhou, którego ramy czasowe rozciągały się od 1045 roku p.n.e. do 771 roku p.n.e. Na terenie dawnego miasta zlokalizowano do tej pory pałac, fosę, cmentarze, doły ofiarne, warsztaty garncarskie i odlewnię brązu.
Czytaj też: Znaleźli zwój z zaklęciami, które miały pomagać egipskim zmarłym. Ma kilkanaście metrów długości
Publikacja poświęcona przeprowadzonym badaniom została zaprezentowana na łamach Antiquity. Ze względu na to, jak rozbudowane i różnorodne konstrukcje udało się odnaleźć do tej pory, uczestnicy ekspedycji sądzą, że mowa o kluczowym dla regionu ośrodku. Pod względem mentalności mówimy natomiast o zgoła odmiennych od współczesnych czasach.
Normą było wtedy bowiem składanie ofiar zarówno z ludzi, jak i innych zwierząt. Być może nie odbywało się to na taką skalę, jak na przykład w Mezoameryce, ale powszechnie grzebano różne gatunki. Badacze natknęli się między innymi na szczątki koni, wołów, kóz, owiec, kurczaków, psów i królików. Znaleziono do tej pory sześć dołów ofiarnych, a przeprowadzone analizy sugerują, że umieszczone wewnątrz konie zostały wcześniej pocięte.
Położone w północno-zachodnich Chinach miasto Yaoheyuan było istotnym regionalnym ośrodkiem w epoce brązu
Łącznie pod ziemią umieszczono szczątki 120 takich zwierząt, a niektóre z nich były bardzo młode. Tak ogromna liczebność koni pokazuje, iż były one jednym z najważniejszych zasobów w północno-zachodnich Chinach w epoce brązu. O bogactwie tego regionu około trzech tysięcy lat temu najlepiej świadczy obecność odlewni brązu oraz liczebność różnego rodzaju artefaktów.
Na długiej liście naukowcy wymieniają przedmioty takie jak ceramiczne formy, obiekty wykonane z jadeitu i kamienia, wyroby z laki, seledynowe naczynia oraz kości, na których wygrawerowano ponad 150 różnych ideogramów. W tym przypadku mówimy o znaleziskach dokonanych wewnątrz murów miasta. Osobną kategorię stanowią natomiast efekty wykopalisk przeprowadzonych na zewnątrz.
Czytaj też: To jedno z najważniejszych bóstw Mezoameryki. Odnaleziono poświęcony mu obiekt
Te także okazały się owocne, ponieważ archeolodzy natknęli się na pozostałości domów i palenisk, fragmenty składowisk, pieców oraz dróg. Wewnątrz murów udało się z kolei zidentyfikować rozbudowaną sieć kanałów. Pokazuje to, że nawet w epoce brązu można było tworzyć dobrze zorganizowane społeczności, jakich nie powstydziłyby się znacznie lepiej zbadane cywilizacje.
Sami zainteresowani podkreślają, iż region zachodniego Zhou jest wciąż słabo poznany, a dalsze wykopaliska powinny zdradzić kolejne tajemnice tego obszaru. Jak podsumowują, dokonane znaleziska dostarczają kluczowych dowodów pozwalających zbadać krajobraz polityczny i kulturowy północno-zachodnich Chin i określić relacje między większymi i mniejszymi ośrodkami z epoki brązu.