W ostatnich dniach w chińskim mieście Tianjin odbył się Światowy Kongres Silników Spalinowych, który gromadził w jednym miejscu przedstawicieli wielu instytucji naukowych, firm z sektora motoryzacji oraz producentów silników. Otwarcie kongresu rozpoczęło się od wyjątkowej chwili. Zaprezentowano przybyłym gościom najnowszy wynalazek chińskiego przemysłu.
Czytaj też: Korea Północna przetestowała silnik potężnej rakiety. Pozwoli dotrzeć aż do USA
Mowa tutaj o silniku diesla o sprawności termicznej rzędu 53,09 proc. Twórcą wynalazku jest firma Weichai Power, którą śmiało możemy nazwać liderem w produkowaniu najwydajniejszych silników diesla. Okazuje się bowiem, że chiński potentat bije rekord świata w kategorii sprawności termicznej po raz czwarty z rzędu! Poprzednie rekordy miały miejsce w latach 2020 i 2022.
Silnik diesla z rekordową sprawnością cieplną. Wynalazek powstał w Chinach
Jak możemy dowiedzieć się z komunikatu prasowego Weichai Power, zaprezentowany silnik uzyskał pozytywny wynik testów niemiecko-austriackiej firmy TÜV SÜD specjalizującej się w certyfikacji urządzeń. Czy zatem powinniśmy zbierać już ręce do oklasków i gratulować Chińczykom kolejnego sukcesu technologicznego?
Czytaj też: Chiny mają najpotężniejszy silnik na świecie. Zapewnia prędkość nieosiągalną dla innych krajów
Przyglądając się temu, jak wpływa wyższa sprawność cieplna na ogół pracy silnika, to tak. Podczas kongresu poinformowano, że obecnie większość silników diesla charakteryzuje się sprawnością termiczną na poziomie 45-46 proc. Zwiększenie ich do ponad 53 proc. sprawi, że pojazdy będą w praktyce spalać mniej paliwa, emitować mniej dwutlenku węgla, a w dodatku sama eksploatacja takiego samochodu będzie tańsza o 14 proc. w skali roku.
Czytaj też: Chiny przetestowały niezwykłego drona. Jego silnik różni się od wszystkiego, co znamy
Rozwój silników diesla jest istotny z punktu widzenia wielu gospodarek światowych. Prawdopodobnie ta technologia nigdy nie zniknie z naszych dróg. Obecnie wiele pojazdów jest zasilanych silnikami diesla. Wystarczy wymienić chociaż ciężarówki, pojazdy rolnicze, maszyny budowlane czy statki. Usprawnianie konstrukcji silników poprzez podnoszenie sprawności cieplnej pełni znaczącą rolę w transformacji energetycznej i dekarbonizacji transportu.