Ukraina ma nową broń. Stopi każdy metal, a przy tym jest wyjątkowo “dyskretna”

Ukraina ma nową broń, którą coraz chętniej mocuje do swoich dronów kamikadze. Termit to mieszanka aluminium i tlenku żelaza, która jest wystarczająco gorąca, aby stopić metal, a przy tym nie wywołuje klasycznej eksplozji.
Termit spala się gwałtownie, a reakcję trudno kontrolować /Fot. Wikimedia Commons

Termit spala się gwałtownie, a reakcję trudno kontrolować /Fot. Wikimedia Commons

W niedawnym incydencie amunicja termitowa została rzekomo użyta przez siły ukraińskie do ataku na dom używany przez żołnierzy rosyjskich. Początkowo dwa drony zaatakowały dom, ale wybiły tylko kilka okien. Wtedy nadleciał trzeci aparat, który rozbił się o metalowy dach i zaczął syczeć jak fajerwerk, rozpryskując strumień iskier i płonąc. W ten sposób zniszczono cały sprzęt zgromadzony w przechowywanym domu, bez huku i białego dymu.

To rodzaj broni, który wcale nie jest nowy, ale wyjątkowo przypadł do gustu ukraińskim żołnierzom. Termit pali się gwałtownie, osiągając temperaturę blisko 2500oC, dzięki czemu bez problemu jest w stanie przebić się przez metal. Jednocześnie jednak nie wywołuje eksplozji.

Broń termitowa i drony kamikadze to niszczycielskie połączenie

Z chemicznego punktu widzenia, termit to mieszanina złożona ze sproszkowanego glinu i tlenku żelaza, wynaleziona w 1893 r. przez niemieckiego chemika Hansa Goldschmidta. Początkowo stosowano go jako paliwo do produkcji czystych metali bez konieczności używania węgla, ale szybko został przestawiono go na zastosowanie w spawalnictwie.

Czytaj też: Broń hipersoniczna blisko Polski. Żadne traktaty już nie obowiązują

Wojsko amerykańskie używa granatów termitowych głównie nie jako broni, ale narzędzi do rozbiórki obiektów (np. budynków). Używa go w sytuacjach, gdy konieczne jest szybkie zniszczenie przedmiotów oraz innego wyposażenia, np. dział, bez użycia materiałów wybuchowych, a więc głośnej eksplozji, która mogłaby zaalarmować wroga. Użycie termitu jest dość “dyskretne” i powoduje szybkie zniszczenie celu.

Amerykański granat zapalający AN-M14, który zawiera TH3 Termat /Fot. US Army

Jeżeli jednak mieszankę termitu połączy się z inną substancją, np. azotanem baru (w celu obniżenia temperatury zapłonu) powstaje termat. Przykładem granatów termatowych są AN-M14, które są używane przez żołnierzy do unieruchamiania sprzętu ciężkiego i artylerii.

Z termitem jest jednak pewien problem. Typowa reakcja tego materiału przebiega wyjątkowo gwałtownie, czego efektem jest rozbryzgiwanie się płynnego metalu (głównie żelaza) o temperaturze 2500oC we wszystkich kierunkach. Jeżeli przypadkowo z termitem zetknie się woda, może dojść do szczególnie groźnej eksplozji, którą trudno kontrolować. Użycie termitu lub termatu jest obarczone ryzykiem, które trzeba wkalkulować w przebieg misji.

Ukraińscy twierdzą, że drony wyposażone w ładunki termitowe mogą zniszczyć każdy rodzaj sprzętu wojskowego. Są stosowane od niedawna, ale mają na koncie sporo sukcesów, więc można się spodziewać dalszej ekspansji tego typu broni, zwłaszcza jeżeli połączymy je z tanimi dronami kamikadze.