Znaleziona w Europie broń ma 50 tysięcy lat. Nie korzystał z niej nasz gatunek 

Grot włóczni znaleziony w czasie działań archeologów w północno-wschodniej Hiszpanii prowadzi do pytań o przeszłość naszego kontynentu i jego mieszkańców. Naukowcy są pewni: to nie Homo sapiens korzystali z tej broni.
Znaleziona w Europie broń ma 50 tysięcy lat. Nie korzystał z niej nasz gatunek 

Wykopaliska zostały przeprowadzone w okolicach katalońskiego Capellades. Tamtejsza koleba skalna okazała się skrywać wykonany z końskiej kości grot. Już wcześniej badacze dotarli tam do dowodów na prowadzone przez neandertalczyków osadnictwo oraz pozostałości różnego rodzaju artefaktów, których pochodzenie sięgało środkowego paleolitu. 

Czytaj też: Niewiarygodne znalezisko w tureckim porcie. Archeolodzy odkryli skarb Świętego Mikołaja

Najnowsze ustalenia zostały zaprezentowane szerzej na łamach Scientific Reports. Członkowie zespołu badawczego natknęli się na jasne dowody tego, że neandertalczycy korzystali z kości zwierzęcych w celu wytwarzania fragmentów broni. W tym przypadku chodziło o grot włóczni, którego datowanie sięga około 50 000 lat wstecz.

Jednym z wniosków wyciągniętych na podstawie przeprowadzonych ekspertyz jest to, że przedstawiciele tego gatunku byli w stanie na wiele sposobów wykorzystywać dostępne zasoby. Upolowane zwierzęta nie dostarczały im jedynie pożywienia czy skór stosowanych w formie ubrań. Ich kości można było użyć jako materiałów służących do wytwarzania narzędzi czy oręża.

Naukowcy sądzą, że znaleziony artefakt tworzył dawniej broń. Mógł to być grot włóczni wykorzystywanej około 50 000 lat temu przez neandertalczyków

Na czele zespołu zajmującego się tą sprawą stanęła Paula Mateo-Lomba. Jak wyjaśnia, odkrycie miało miejsce na terenie stanowiska Abric Romaní. Szczegółowe oględziny tego obiektu wykazały ślady użytkowania i pęknięcie od uderzenia widoczne na czubku. Właśnie dlatego naukowcy skłaniają się ku wariantowi, w myśl którego chodzi o fragment włóczni. Na obecność niewielkich uszkodzeń będących konsekwencją uderzeń wskazuje również mikrotomografia komputerowa. 

Czytaj też: Co odkryto w jaskini sprzed 5 tys. lat? Tajemnica pochówku zdumiewa archeologów

Zdaniem głównej autorki badań zgromadzone informacje jasno pokazują, że neandertalczyków cechowała elastyczność i zdolność adaptacji wykorzystywanych przez nich technologii. To z kolei prowadzi do poznawania sekretów dotyczących ich strategii łowieckich w środowisku środkowego paleolitu. Być może dalsze ustalenia pozwolą na stworzenie jeszcze bardziej szczegółowego obrazu społeczności z Półwyspu Iberyjskiego sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat.