Szacuje się bowiem, iż kosztowności mogą mieć nawet 1800 lat. Najprawdopodobniej zostały one umieszczone w grobie młodej kobiety i miały zapewniać jej ochronę w życiu pozagrobowym. Wśród zidentyfikowanych artefaktów archeolodzy wymieniają złote kolczyki, koraliki i wisiorek, koraliki karneolowe oraz jeden wykonany ze szkła.
Czytaj też: Jaskinia Cosquera to prawdziwie nietypowe miejsce. Aby do niej wejść, trzeba głęboko zanurkować
Co ciekawe, inspekcję jaskini przeprowadzono ponad pięćdziesiąt lat temu, lecz dopiero teraz naukowcy zdecydowali się podzielić ze światem wynikami badań. Historia dokonanego znaleziska sięga 1971 roku, kiedy to archeolodzy natrafili na ołowianą trumnę umieszczoną w grobie na górze Skopus. Być może biżuteria została złożona obok ciała, a być może młodą kobietę przyodziano w różnego rodzaju ozdoby.
Tereny współczesnej Jerozolimy należały swego czasu do Cesarstwa Rzymskiego. Działo się tak w okresie od 6 do 132 roku i to właśnie wtedy na swoje nauki przekazywał Jezus, który urodził się w Judei. Reszty historii chyba nie trzeba dopowiadać. Wystarczy wspomnieć, iż była to jedna z najważniejszych postaci w historii, choćby ze względu na jej rolę w rozwoju religii.
Biżuteria została umieszczona w grobie młodej kobiety. Być może miała jej zapewniać ochronę w życiu pozagrobowym
Ponad stuletnie panowanie Rzymian na tych terenach miało krwawy koniec, lecz nie możemy pomijać roli, jaką odegrali oni w lokalnej kulturze. Najlepszym tego przykładem jest znaleziona biżuteria. Część tych artefaktów zawiera symbole Luny, czyli rzymskiej bogini księżyca. Nawet pomimo stosunkowo krótkiej obecności, Rzymianie pozostawili więc po sobie liczne pamiątki: zarówno fizyczne, jak i ze sfery duchowej.
Czytaj też: Archeolodzy znaleźli rekordowo stary tartan. W przeszłości wykorzystywano go na co dzień
Te elementy biżuterii są znane w świecie rzymskim i są charakterystyczne dla pochówków młodych dziewczyn, być może dostarczając dowodów na istnienie osób, które zostały pochowane w tych miejscach. […] Ludzie z różnych części Cesarstwa Rzymskiego osiedlili się w mieście [współczesnej Jerozolimie, przyp. red.], przynosząc ze sobą inny zestaw wartości, wierzeń i rytuałów. Pogański kult nowej ludności miasta był bogaty i zróżnicowany, obejmował bogów i boginie, wśród nich kult bogini księżyca Luny podsumowują naukowcy zaangażowani w badania w tej sprawie