Nowe znaleziska pod Grunwaldem! Archeolodzy na tropie największych zagadek

W 2014 roku miała miejsce pierwsza część badań archeologicznych prowadzonych w miejscu, w którym rozegrała się słynna bitwa pod Grunwaldem. Niedawno końca dobiegła dziesiąta edycja tego przedsięwzięcia, zwieńczona kilkoma istotnymi odkryciami.
Nowe znaleziska pod Grunwaldem! Archeolodzy na tropie największych zagadek

Działania archeologów trwały przez tydzień, a łącznie wzięło w nich udział około 70 poszukiwaczy. Śmiałkowie, wyposażeni w wykrywacze metali, pochodzili zarówno z Polski, jak i z zagranicy, między innymi z Danii oraz Norwegii. Nadrzędnym celem zebranych osób było odnalezienie lokalizacji, w której znajdował się obóz wojsk polsko-litewskich.

Czytaj też: Prehistoryczna plansza zapewniała kiedyś wiele rozrywki. Jej datowanie wywołało ogromne poruszenie

Legendarne starcie odbyło się 15 lipca 1410 roku. Po jednej stronie stanęli Krzyżacy wspierani przez swoich sprzymierzeńców z różnych części Europy. Po drugiej znalazły się natomiast połączone siły Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dowodzili nimi kolejno król Władysław Jagiełło i wielki książę litewski Witold. Nie jest pewne, ilu żołnierzy znalazło się na polu bitwy, ale zdaniem historyków Krzyżacy zgromadzili ich około 20 tysięcy, podczas gdy ich przeciwnicy – nawet 30 tysięcy.

Bez wątpienia była to jedna z najważniejszych bitew w średniowiecznej Europie. I choć nie zdobyto Malborka, czyli twierdzy Zakonu Krzyżackiego, to jego pozycja zdecydowanie się osłabiła. Wręcz przeciwnie sprawy się miały w przypadku dynastii jagiellońskiej, która zyskała ogromny rozgłos na Starym Kontynencie. Rozgromione siły krzyżackie rozpierzchły się, a sprzymierzone oddziały polsko-litewskie odniosły wielkie zwycięstwo.

Bitwa pod Grunwaldem miała miejsce 15 lipca 1410 roku. Od 2014 trwają natomiast coroczne poszukiwania z wykorzystaniem wykrywaczy metali

I choć archeolodzy poświęcili do tej pory wiele uwagi samej bitwie, jak i towarzyszącym jej okolicznościom, to wciąż istnieją pewne niewiadome. Jedno z pytań wymagających odpowiedzi odnosi się do lokalizacji obozu, w którym stacjonowały siły polsko-litewskie. A raczej obozów, ponieważ jest możliwe, że wojska były rozmieszczone w kilku różnych miejscach. 

Jak czytamy w relacji zamieszczonej na portalu Nauka w Polsce, uczestnicy badań nie znaleźli jednoznacznych dowodów, które wskazywałyby na konkretne miejsce. Zamiast tego zebrali informacje pozwalające lepiej zrozumieć wydarzenia z lipca 1410 roku. Chodzi między innymi o fakt, iż rozpoczęcie działań bitewnych nastąpiło nie na osi Łodwigowo-Stębark, lecz na osi Łodwigowo-Grunwald. Poza tym wiadomo, iż obozów krzyżackich również było więcej niż jeden. 

Czytaj też: Teraz testują tam kosmiczne technologie, ale archeolodzy odnaleźli w tym miejscu coś o tysiące lat starszego

Jeśli chodzi o konkretne znaleziska, to na sporządzonej w tym roku liście warto wymienić chociażby grot z bełtu kuszy, pozostałości kolczugi, ostrogi oraz fragment czegoś, co wydaje się rękawicą pancerną. Poza tym archeolodzy natknęli się na krzyżackie szelągi, których odkrywanie można powoli uznać za coroczną tradycję. Wielką niewiadomą, pomimo trwających od lat poszukiwań, jest miejsce spoczynku poległych rycerzy. Bo choć w bitwie zginęło kilka tysięcy jej uczestników, to jak do tej pory wydobyto kości należące do około 300 osób. Gdzie pochowano więc wojowników biorących udział w bitwie pod Grunwaldem?