To będzie największa w historii międzynarodowa inicjatywa badawczo-rozwojowa. Miliarderzy-filantropii oraz rządy zainteresowanych państw chcą pokazać, że badania i inwestycje w obszarze zielonych technologii i produkcja energii ze źródeł odnawialnych to warunek przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Pierwsze spotkanie w tej sprawie, w którym wzięli udział prezydent Hollande oraz premier Indii, miało miejsce podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu.
„Jeśli w naszą inicjatywę zaangażują się ludzie formatu Gatesa, szanse na udział w niej kluczowych prywatnych podmiotów są dużo większe. Liczymy przede wszystkim na współpracę na polu technologicznym” – wyjaśniał po wrześniowym spotkaniu rzecznik prasowy premiera Indii.
Bill Gates w poście opublikowanym w lipcu na swoim blogu przyznał, że opracowanie i wspieranie rozwoju tzw. zielonych technologii jest kluczowe dla pokonania skutków efektu cieplarnianego i walki ze zmianami klimatycznymi. Później Gates doprecyzował, że przeznaczy na ten cel przynajmniej miliard dolarów.
W opinii współzałożyciela Microsoftu szybki rozwój zielonych technologii uzależniony jest od przychylności legislacyjnej oraz inwestycji ze strony rządów, co pociągnie za sobą wsparcie ze strony inwestorów i sektora biznesowego.
Czytaj także: W co zainwestować miliard dolarów?