Żyjemy w czasach zdominowanych przez informacje, dlatego tak ciężko choć na chwilę odłączyć się od social mediów. Wielu osobom nie udaje się to nawet podczas urlopów, a takie przebodźcowanie wpływa negatywnie na nasze zdrowie psychiczne. Potwierdziły to badania naukowców z brytyjskiego Uniwersytet w Bath.
Porzucenie social mediów na tydzień może prowadzić co znacznej poprawy samopoczucia, złagodzenia objawów depresji i stanów lękowych. W przyszłości tego typu działanie może stać się jednym z rutynowych działań prewencyjnych zalecanych przez psychologów na całym świecie.
Zrób sobie przerwę
W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z Uniwersytetu w Bath, przeanalizowano wpływ tygodniowej przerwy od social mediów na zdrowie psychiczne. Dla niektórych osób biorących osób oznaczało to odzyskanie nawet 9 godzin w tygodniu, które normalnie spędziłyby na przeglądaniu Instagrama, Facebooka, Twittera czy TikToka.
Wyniki opublikowane w czasopiśmie Cyberpsychology, Behaviour and Social Networking są jednoznaczne – każdy czasami potrzebuje przerwy. Wystarczy tydzień bez social mediów, by poczuć się lepiej – pod wieloma względami.
Naukowcy z Uniwersytetu w Bath losowo podzielili 154 osoby w wieku 18-72 lat, które codziennie korzystały z social mediów, na grupę badawczą i kontrolną (w której normalnie korzystali z Internetu bez limitu). Na początku badania przeprowadzono podstawowe pomiary lęku, depresji i samopoczucia.
Wszyscy ochotnicy poddani badaniu spędzali średnio 8 godzin tygodniowo na portalach społecznościowych. U uczestników, które zrobiły sobie 7-dniową przerwę, odnotowano znaczącą poprawę samopoczucia, depresji i lęku w porównaniu z tymi, które nadal korzystały z social mediów. To wskazuje na krótkoterminowe korzyści takiego działania.
Dr Jeff Lambert z Uniwersytetu w Bath powiedział:
Przeglądanie social mediów jest tak wszechobecne, że wielu z nas robi to niemal bez zastanowienia – od momentu przebudzenia do chwili, gdy zamykamy oczy w nocy. Wiemy, że to ogromny problem i że istnieją coraz większe obawy co do wpływu takiego zachowania na zdrowie psychiczne, więc w tym badaniu chcieliśmy sprawdzić, czy zwykłe poproszenie ludzi o zrobienie sobie tygodniowej przerwy może przynieść korzyści dla zdrowia psychicznego. Wielu uczestników badania stwierdziło, że wyłączenie mediów społecznościowych przyniosło pozytywne efekty w postaci poprawy nastroju i zmniejszenia ogólnego niepokoju. Sugeruje to, że nawet niewielka przerwa może mieć wpływ.
Teraz naukowcy zamierzają kontynuować badania, aby sprawdzić, czy zrobienie krótkiej przerwy może pomóc osobom w różnym wieku. Psychologowie chcą też wydłużyć czas przerwy i zweryfikować, czy po 2-3 tygodniach zaobserwowane zmiany są jeszcze wyraźniejsze.
Dr Jeff Lambert podsumował:
Media społecznościowe są oczywiście częścią życia i dla wielu ludzi stanowią nieodłączny element tego, kim są i w jaki sposób kontaktują się z innymi. Jeśli jednak spędzasz wiele godzin tygodniowo na scrollowaniu i czujesz, że ma to na ciebie negatywny wpływ, warto ograniczyć korzystanie z nich i sprawdzić, czy to pomoże.