Producentem baterii piaskowej jest fińska firma Polar Night Energy oraz lokalny dostawca energii Vatajankoski. Już teraz wybudowany obiekt służy jako magazyn energii cieplnej w Kankaanpää.
Czytaj też: Sztuczna inteligencja będzie czytać umysły polityków? W Chinach stworzyli przerażający algorytm
Bateria ma kształt cylindra o wysokości 7 metrów i szerokości 4 metrów. Wewnątrz niego znajduje się sto ton rozgrzanego do temperatury około 500-600 stopni Celsjusza piasku.
Bateria piaskowa w Finlandii. Dlaczego taka?
Piasek jest dobrym, rozdrobnionym materiałem, który jednocześnie jest bardzo trwały i niedrogi w produkcji. Z uwagi na to, że zazwyczaj składa się on głównie z krzemionki, posiada wysoką temperaturę topnienia. W związku z tym może przez długi czas pozostawać podgrzany do kilkuset stopni Celsjusza i akumulować w ten sposób energię.
Jak działa nowy wynalazek? Energia wyprodukowana przez odnawialne źródła energii (w tym panele słoneczne), która nie jest w danym momencie potrzebna do wykorzystana, zostaje zmagazynowana w baterii. Następnie, gdy zajdzie taka potrzeba, energię z magazynu można „uwolnić” i wykorzystać chociażby w sieci ciepłowniczej.
Chociaż bateria ma moc grzewczą 100 kW i pojemność energetyczną do 8 MWh, to niestety nie jest bez wad. Inżynierowie nie opracowali jeszcze sposobu, w jaki można przeobrazić energię cieplną baterii w energię elektryczną. Wobec tego pozostaje tylko wykorzystywanie obiektu w jedynie wąskim zakresie energetycznym.
Czytaj też: Oto Święty Graal katalizy. Naukowcy mają sposób na przekształcanie metanu w metanol
Pomimo pewnych braków wynalazek z Finlandii niesie powiew świeżości w branży energetycznej i wśród producentów konwencjonalnych baterii litowych i innych wykorzystujących pierwiastki ziem rzadkich. Czy kilkumetrowe cylindry wypełnione piaskiem zaczną pojawiać się wkrótce w wielu miejscach na świecie? Miejmy nadzieję.