Te niezwykle słone zagłębienia należą do najbardziej ekstremalnych środowisk na naszej planecie, choć nie oznacza to, że są pozbawione życia. Wręcz przeciwnie: niektóre organizmy powszechnie je zamieszkują, nawet pomimo wysokiego zasolenia i braku dostępu do tlenu. Z tego względu mogą one dostarczać informacji na temat początków życia na Ziemi oraz tego, jak mogłoby się ono rozwinąć na innych planetach.
Czytaj też: Antarktyda topnieje w zastraszającym tempie. Są też jednak dobre wieści
Artykuł na ten temat pojawił się w Communications Earth and Environment i sugeruje, iż na całym świecie zidentyfikowano zaledwie kilkadziesiąt głębinowych basenów solankowych. Występują one wyłącznie w trzech miejscach: Zatoce Meksykańskiej, Morzu Śródziemnym i Morzu Czerwonym. To ostatnie cechuje się najwyższą znaną liczbą basenów, które najprawdopodobniej powstały na skutek rozpuszczenia kieszeni minerałów zdeponowanych podczas epoki miocenu, w czasach, gdy poziom morza w tym regionie był niższy od obecnego.
Głębinowe baseny solankowe są doskonałym analogiem dla wczesnej Ziemi i pomimo tego, że są pozbawione tlenu i wysoce zasolone, tętnią bogatą społecznością tak zwanych “ekstremofilnych” mikrobów. Badanie tej społeczności pozwala zatem na wgląd w rodzaj warunków, w których życie po raz pierwszy pojawiło się na naszej planecie, i może ukierunkować poszukiwania życia na innych “wodnych światach” w Układzie Słonecznym i poza nim.wyjaśnia główny autor badań, Sam Purkis
Baseny solankowe w Morzu Czerwonym powstały w epoce miocenu
Najnowszy z odkrytych kompleksów basenów leżących w obrębie Morza Czerwonego znajduje się rekordowo blisko brzegu, bo w odległości około dwóch kilometrów. Dzięki zdalnie sterowanemu podwodnemu pojazdowi naukowcy zajrzeli na głębokość niecałych dwóch kilometrów. Sieć znajdujących się tam basenów jest dość zróżnicowana: największy ma powierzchnię około 10 000 metrów kwadratowych, natomiast trzy pozostałe są znacznie mniejsze.
Czytaj też: Są gigantyczne i pożerają wszystko na swojej drodze! Afrykańskie ślimaki znów są tu w ofensywie
Panujące w tych miejscach warunki są tak nietypowe, że dla jednych organizmów stanowią idealne miejsce do życia i polowania, podczas gdy dla innych są śmiertelną pułapką. Same baseny mogą być też niezwykle cenne pod kątem zbierania w nich próbek. Te mające miliony lat środowiska tworzą nieprzerwany zapis opadów w okolicy, który obejmuje ponad 1000 lat, a nawet informacje na temat trzęsień ziemi i tsunami. W oparciu o zebrane dane członkowie ekspedycji doszli do wniosku, iż poważne powodzie występują w tym obszarze średnio raz na 25 lat, a tsunami mniej więcej raz na 100 lat.