Babilon wciąż zaskakuje. Odkryto setki starożytnych artefaktów

Dokładnie 478 artefaktów naliczyli uczestnicy wykopalisk, które zostały przeprowadzone na terenie stanowiska Atlal Babil w Iraku. Dawniej mieściło się tam natomiast miasto Babilon, które w czasach starożytnych było jednym z najważniejszych ośrodków w całym regionie.
Babilon wciąż zaskakuje. Odkryto setki starożytnych artefaktów

Na czele całego przedsięwzięcia stanął Quhtan Abbas Hassan Aboud, który kierował wykopaliskami. Jak się okazuje, stanowisko podzielono na dwa sektory. W pierwszym, oznaczonym jako A i mającym około 6000 metrów kwadratowych powierzchni, znajdują się dwie warstwy osadów. Z kolei B, mające około 9000 metrów kwadratowych, okazało się nawet bogatsze w znaleziska.

Czytaj też: Azjatycka populacja z niezwykłymi cechami anatomicznymi. Nowy gatunek?

Łącznie uczestnicy ekspedycji dotarli do licznych pieczęci, tabliczek, a nawet całych pomieszczeń. Jeśli chodzi o podział na warstwy, to pierwsza najprawdopodobniej odzwierciedla okres istnienia dynastii Sasanidów. Niestety, zarówno wpływ człowieka, jak i naturalnych procesów, doprowadził na przestrzeni lat do pojawienia się licznych uszkodzeń w obrębie tej warstwy.

fot. Iraqi State Board of Antiquities and Heritage

W przypadku osadów położonych niżej, ich datowanie jest łączone z okresem, w którym istniał Babilon. W tym przypadku stan zachowania artefaktów jest zdecydowanie lepszy, co rozbudziło apetyty archeologów. W oparciu o dokonane odkrycia zamierzają oni jak najlepiej zrozumieć okoliczności codziennego życia na tych terenach. Umożliwić mają to zarówno niewielkich rozmiarów obiekty, jak i całe struktury, takie jak pomieszczenia budynków, które były najprawdopodobniej zamieszkiwane przez zwykłych mieszkańców.

Archeolodzy podzielili warstwy osadów znalezione na terenie Babilonu na dwa okresy. Łącznie dotarli do 478 obiektów

Łącznie archeolodzy zidentyfikowali 478 różnych obiektów. Na długiej liście odkryć wymieniają między innymi gliniane dzbany, tabliczki pokryte pismem klinowym oraz cylindryczne pieczęcie. Obecnie trwa dokumentacja dokonanych znalezisk, które mają być odpowiednio opisane i uwiecznione. Kolejny etap badań powinien dostarczyć nowych informacji na temat realiów sprzed tysięcy lat.

Czytaj też: Zagadka 1500-letniego grobu wreszcie rozwikłana. Pomógł wisiorek z orzecha włoskiego

Historia Babilonu sięga ponad czterech tysięcy lat wstecz. W pewnym momencie miasto to stanowiło stolicę Babilonii. Mieściło się na terenach dzisiejszego Iraku. Niestety, pomimo okresów szczególnego rozwoju, w których Babilon pełnił bardzo istotną rolę w regionie, zdarzały się też poważne kryzysy. Te wynikały chociażby z najazdów organizowanych przez Asyryjczyków czy Persów. Co ciekawe, to właśnie w Babilonie w 323 roku p.n.e. zmarł Aleksander Wielki.