Avona Callis to karbonowy rower szutrowy stworzony z myślą o wyścigach, zoptymalizowany pod kątem maksymalnej wydajności. Już teraz jednak wiemy, że Avona planuje również już wkrótce wprowadzić inne modele, w tym rower szosowy Silva (premiera pod koniec wiosny) i będący w fazie rozwoju model Velum. Według przedstawicieli firmy, ich markę ma wyróżniać przede wszystkim holistyczne podejście do projektowania rowerów oraz unikatowe, limitowane edycje tworzone we współpracy z artystami.
Za stworzeniem marki stoi Jonas Müller, inżynier i współzałożyciel ARC8 oraz Max Koch, który jest menedżerem produktu. W przeciwieństwie jednak do ARC8 oferujących przede wszystkim ramy rowerowe Avona chce skupić się na tworzeniu kompletnego roweru zbudowanego od podstaw. To, co ma wyróżniać firmę na tle sporej przecież konkurencji to skupienie na synergii wszystkich komponentów.
Czytaj także: Nowa generacja to mini rewolucja. Elektryczne rowery nabierają nowego sensu z Moustache Game
Jak przekonują twórcy modelu Avona Callis, najlepsza rama potrzebuje najlepszego napędu, kół i opon, bowiem tylko w ten sposób można stworzyć naprawdę dobry rower. Tymczasem rynek nie zawsze tak wygląda. Przedstawiciele Avony przekonują, że zwykle producenci wybierają komponenty, zwracając uwagę na koszty, czy dobrą współpracę z dostawcami. Efektem — nawet w klasie premium — są dobre, ale nie zawsze idealne połączenia poszczególnych elementów roweru.

Jako mała firma, Avona chce skupić się na precyzyjnym doborze każdej części w rowerze tak, aby stworzyć jak najbardziej idealne rowery. Mało tego, filozofia firmy tyczy się nie tylko części, ale samej konstrukcji ramy, precyzyjnej maksymalizacji aerodynamiki i zwinności roweru. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że nawet dobierając części od najlepszych producentów, firma stara się zapewnić użytkownikom jak najlepsze doświadczenie. Dobrym przykładem może tutaj być fakt, że Avona usuwa smary z komponentów dostarczonych przez producentów i każdy napęd smaruje woskiem CeramicSpeed UFO, który minimalizuje tarcie i jednocześnie pozwala utrzymać czystość.
Czytaj także: Nukeproof powstaje z popiołów! Legenda MTB wraca na szlaki
Mówiąc najprościej, model Callis jest nowoczesnym rowerem wyścigowym typu gravel, który został dostosowany do jazdy po wszystkich nawierzchniach. Jego rama została dopasowana do opon o różnej szerokości, optymalnie od 40 do 45 milimetrów. Zintegrowana rama i widelec poprawiają aerodynamikę bez zbędnej masy i sztywności.

Avona łączy wysoką wydajność z możliwością personalizacji. Ramy dostępne są w kolorze Rosé:Blue fade, surowym czarnym UD Carbon lub w wersji do malowania. Firma oferuje też wspomniane wcześniej limitowane edycje artystyczne. Ceny ram zaczynają się od 3600 euro (wraz ze zintegrowaną kierownicą i mostkiem Faserwerk Luftschneider). Oczywiście, dostępne są już także kompletne rowery, których ceny w zależności od osprzętu zaczynają się już od 6000 euro.