Wyjątkowo krwawy konflikt i zagłada dzielnicy żydowskiej. Co wydarzyło się na przedmieściach León?

Badania archeologów prowadzone w obrębie Puente Castro na obrzeżach hiszpańskiego miasta León doprowadziły ich do znalezienia dowodów na potencjalną masakrę, która miała miejsce na terenie tamtejszej dzielnicy żydowskiej.
Wyjątkowo krwawy konflikt i zagłada dzielnicy żydowskiej. Co wydarzyło się na przedmieściach León?

Ówcześnie znana jako Castrum Iudeorum, stanowiła jedną z najważniejszych takich dzielnic w krajach chrześcijańskich. W toku prowadzonych analiz, skupiających się na zgromadzonych dowodach, badacze utworzyli obraz brutalnego ataku, do którego doszło pod koniec XII wieku.

Czytaj też: Prehistoryczna świątynia skrywała coś jeszcze. Ukryty w niej tunel pozostawał nieznany przez tysiące lat

Trwające wtedy napięcia polityczne, zapoczątkowane w 1196 roku, miały miejsce między królestwami León i Kastylii. W pewnym momencie doprowadziło to do rozpoczęcia oblężenia Castrum Iudeorum. Wśród przyczyn tego konfliktu historycy wymieniają przede wszystkim podział terytorium przez Alfonsa VII, który postanowił przyznać poszczególne obszary swoim synom. 

Wywołało to konflikt, który został zażegnany dopiero przez Ferdynanda III, wnuka Alfonsa VIII. Nie zmieniło to jednak przeszłości, a ta – jak pokazują niedawne badania – była wyjątkowo krwawa. Archeolodzy przekonują bowiem, że przeprowadzone oblężenie doprowadziło do całkowitego opuszczenia dzielnicy. Później ją natomiast zburzono.

Atak na dzielnicę Castro Iudeorum, obecnie znaną jako Puente Castro, był związany z napięciami politycznymi zapoczątkowanymi w 1196 roku

I choć przez wiele lat zakładano, że skala działań prowadzonych na terenie Castrum Iudeorum była mniejsza, niż sugerowałyby średniowieczne kroniki, to nie było to poparte twardymi dowodami. Teraz takowe się pojawiły i… podważyły teorie historyków. Archeolodzy natknęli się na ogromną liczbę grotów strzał, bełtów kuszy i fragmentów kolczug. Tym razem to kronikarze sprzed ponad 800 lat mieli rację. 

Czytaj też: Rzymskie kosztowności znalezione na wschodzie Polski. Dalsze poszukiwania odsłoniły jeszcze starsze obiekty

Dowiedli tego przedstawiciele Universidad de León, którzy przeprowadzili badania na terenie Puente Castro. Atak wojsk kastylijskich wywołał zniszczenia na ogromną skalę. Rozsiane po całym stanowisku artefakty jasno pokazują, że skala oblężenia była gigantyczna. Być może dalsze ustalenia w tej sprawie pozwolą jeszcze lepiej zrozumieć ówczesne realia i dokładny przebieg walk.