Artefakty sprzed 50 000 lat zawierają tajemnicze symbole. Naukowcy określili ich przeznaczenie

Od 50 000 do 100 000 lat mają znaleziska, których dokonano na terenie Bliskiego Wschodu. Zajmujący się tą sprawą archeolodzy mówią o zagadkowych znakach umieszczonych na tamtejszych narzędziach.
zdjęcia poglądowe

zdjęcia poglądowe

Wykonane z kamienia przedmioty stanowią jedne z najstarszych pamiątek po pierwszych migrantach pochodzących z Afryki, przemieszczających się naturalnym mostem lądowym do Eurazji. Izraelscy badacze wzięli pod uwagę pochodzące z tego regionu narzędzia, które wykonano z kamienia i doszli do wniosku, iż pokrywające je symbole nie mogły powstać przypadkowo.

Czytaj też: Prehistoryczne narzędzia z Rumunii zmieniają historię ludzkości. Niesamowite odkrycie archeologów

Innymi słowy: były to celowo wykonane grawery. Kiedy nasi wyjątkowo odlegli przodkowie wyszli z Afryki i podejmowali próby dotarcia na pozostałe kontynenty, to tzw. Lewant był naturalnie pierwszym przystankiem w czasie ich wędrówki. Przedstawiciele Hebrew School of Jerusalem zorganizowali analizy wydobytych artefaktów, na podstawie których zidentyfikowali wyraźne wzory geometryczne. 

Artefakty w postaci kamiennych narzędzi są pokryte grawerami. Ich autorzy tworzyli je celowo, dlatego mówimy o jednych z najstarszych tego typu dowodach

O ile w poprzednich latach sugerowano raczej, że takie nacięcia mogły powstać przypadkowo, tak teraz członkowie zespołu badawczego są niemal pewni swego. O wyciągniętych wnioskach piszą na łamach Archaeological and Anthropological Sciences. Podkreślają, że dwa z objętych analizami narzędzi noszą cechy typowe dla przedmiotów wykonanych tzw. techniką lewaluaską. 

Pierwsze pochodzi ze środkowego paleolitu, natomiast drugie może mieć nawet ponad 100 000 lat. Poza tym ówcześni mieszkańcy regionu pozostawili po sobie ozdobne muszle, pozostałości farby na bazie ochry oraz inne artefakty pokryte celowo wyrytymi symbolami. To z kolei wskazuje na narodziny czegoś, co moglibyśmy określić mianem poczucia estetyki i symbolizmu. Nanoszone na narzędzia symbole nie pełniły praktycznej roli: zamiast tego być może miały je upiększać czy też stanowiły element swego rodzaju wierzeń.

Czytaj też: Odnaleźli rzekę pełną ludzkich kości. Zawartość Tamizy nie daje archeologom spokoju

Członkowie zespołu badawczego odpowiedzialnego za najnowsze ustalenia wyjaśniają, że choć trudno jest zrozumieć intencje stojące za działaniami ludzi sprzed kilkudziesięciu tysięcy lat (a być może nawet więcej) to wydaje się, iż celowo tworzone ryciny stanowią dowód na zdolność ówczesnych grup do wyrażania symbolicznej ekspresji. Rezultaty zorganizowanych badań wskazują raczej na zamierzone działania i imponującą kreatywność stojących za nimi osobników.