Parametry Arctic Freezer i35
- Wymiary: 91 x 133 x 158,5 mm
- Waga: 734 g
- Dołączony wentylator: 1x 120 mm
- Maksymalna prędkość wentylatora: 1800 RPM
- Maksymalny przepływ powietrza wentylatora: b.d.
- Maksymalne ciśnienie wentylatora: b.d.
- Maksymalna głośność: 0,35 Sone
- Zgodność z podstawkami: LGA: 1700, 1200, 115X
- Gwarancja: 10 lat
- Cena: ok. 95 zł
Akcesoria Arctic Freezer i35
W zestawie mamy tylko montaż pod procesory Intel oraz małą tubkę pasty MX-5 (0,8 g). Nie ma instrukcji, bowiem Arctic od dawna ich nie dodaje. Musimy zeskanować kod QR i wtedy możemy ją otworzyć na np. telefonie. Sam montaż jest dosyć prosty. Wystarczy do backplate odpowiednio zamocować śruby, przyłożyć pod płytę, nałożyć dystanse, przykręcić boczne belki i do całości mocujemy radiator. Każdy z Was powinien sobie z tym poradzić. Plus też za długą gwarancję, która wynosi aż 10 lat. Pamiętajcie też, że jest to wersja pod procesory Intel – pod AMD jest model A35. Takie podejście pozwala na zaoszczędzenie i obniżenie ceny coolera.
Wygląd i specyfikacja Arctic Freezer i35
Wymiary chłodzenia to 91 x 133 x 158,5 mm, a waga 734 g. Całość nie powinna mieć problemów ze zmieszczeniem się w większości obudów. Nie powinno też być problemów z kompatybilnością z pamięciami RAM. Za chłodzenie odpowiadają cztery 6 mm ciepłowody, które bezpośrednio dotykają procesora. Jakość wykonania jest całkiem niezła i finy nie wyginają się podczas montażu wentylatora. Łącznie mamy 54 aluminiowe finy.
Czytaj też: Test płyty głównej Asus ROG Maximus Z790 Dark Hero
Sam wygląd jest dobry jeśli nie zależy Wam na podświetleniu (wtedy macie wersję A-RGB). Wentylator jest zintegrowany z górną nakładką na finy, przez co nie widać ich od góry. Ciepłowody są miedziane, ale po montażu w obudowie będziecie widzieć tylko czarną nakładkę, srebrne finy i biały wentylator. Nie ma więc do czego się przyczepić.
W zestawie mamy jeden 120 mm wentylator. Jego maksymalna prędkość to 1800 RPM, a głośność 0,35 Sone. Producent nie podaje więcej jego parametrów. Śmigło zasilane jest ze złącza 4-pin PWM, więc spokojnie możecie sterować obrotami. Wentylator ma też 5 specjalnie zoptymalizowanych łopatek, które mają zapewniać dobre chłodzenie.
Testy Arctic Freezer i35
Testowane chłodzenie jest naprawdę ciche. Nawet przy 1800 RPM jest bardzo dobrze i chłodzenie nie będzie głośne. Jest też znacznie cichsze od innych konstrukcji. Przy 1200 RPM mamy już bardzo cichą pracę i tak naprawdę już przy tych obrotach chłodzenia praktycznie nie usłyszycie.
Na 1800 RPM Arctic Freezer i35 radzi sobie z procesorem utrzymując sensowną temperaturę, choć jest to nadal najsłabsze chłodzenie w zestawieniu. Przy 1200 RPM jest już znacznie słabiej, a przy 800 RPM temperatury dochodziły do 100°C – tutaj test przerwałem. Również nie wykonywałem testów po OC, bowiem tam nawet przy maksymalnych obrotach cooler nie był w stanie utrzymać procesora.
Przy normalizacji do 40 dBA cooler wypada najsłabiej w zestawieniu. Wyniki nie są złe, choć widać, że większe i bardziej zaawansowane konstrukcje radzą sobie po prostu znacznie lepiej.
Czytaj też: Test Asus GeForce RTX 4090 ROG Matrix Platinum
Test Arctic Freezer i35 – podsumowanie
Arctic Freezer i35 to podstawowe chłodzenie, które kupicie już za ok. 95 zł. W tej cenie uważam, że jest to jeden z najlepszych wyborów, na jakie możecie sobie pozwolić. Wymiary pozwalają na zmieszczenie chłodzenia w większości obudów, również nie będzie problemów z pamięciami RAM. Jakość wykonania jest dobra, a producent jest tak pewien chłodzenia, że daje na niego 10 lat gwarancji. Minus za dołączony montaż tylko pod procesory Intela – pod AMD jest wersja A35. Takie podejście z pewnością pozwala na lekkie obniżenie ceny.
Wygląd jest ok, jak na chłodzenie bez podświetlenia (jest też taka wersja w sprzedaży). Mamy czarną nakładkę,, radiator jest srebrny, a finy miedziane, choć ich nie będzie widać. Generalnie chłodzenie raczej nie będzie się niczym wyróżniało, ale też nie będzie źle wyglądało. W testach wypada najsłabiej spośród wszystkich, ale jest to też najtańsza i najmniej zaawansowana konstrukcja. Fajnie sprawdzi się ona ze znacznie tańszymi procesorami, np. 12400F. Tutaj takie połączenie będzie naprawdę dobre. Plusem z pewnością jest kultura pracy – tutaj mamy do czynienia z naprawdę cichą konstrukcją.
Arctic Freezer i35 to z pewnością jedno z ciekawszych tanich chłodzeń dostępnych w sprzedaży. Jeśli więc poszukujecie coolera kosztującego ok. 100 zł to zdecydowanie warto dać szansę testowanemu sprzętowi.