Jak wynika z informacji przekazanych przez tamtejsze Ministerstwo Turystyki i Starożytności, odkrycie miało miejsce w mieście Damietta. Obiekty, na które natknęli się naukowcy, mają zróżnicowane datowanie. Część wydaje się pochodzić z okresu od 688 do 525 roku p.n.e., podczas gdy inne – od 304 do 30 roku p.n.e.
Czytaj też: Tysiące rysunków z Amazonii ukazują ludzkie hybrydy. Mają ponad 12 tysięcy lat
Na liście znalezisk badacze wymieniają wykonane z brązu monety czy pozłacane i ceramiczne figurki oraz naczynia. Szczególną uwagę naukowcy zwrócili na 38 brązowych monet umieszczonych w ceramicznym naczyniu. Ich pochodzenie sięga panowania Ptolemeuszy, czyli dynastii rządzącej w Egipcie po śmierci Aleksandra Wielkiego.
Poza tym jest mowa o uszebti, czyli charakterystycznych figurkach przypominających kształtem mumie. Były one przeznaczone dla zmarłych, dlatego umieszczano je w grobach. Egipcjanie wierzyli, że dzięki takiemu zabiegowi człowiek nie musiał pracować w życiu pozagrobowym. Zakładano bowiem, iż każdy zmarły miał taki obowiązek – bez względu na to, czy był władcą czy też zwykłym obywatelem. Dzięki uszebti można było uniknąć tego losu, przenosząc tę odpowiedzialność na innych.
Znalezione przedmioty grobowe, które umieszczono w egipskich grobach, obejmują figurki, ceramikę czy brązowe monety
W przypadku monet archeolodzy stwierdzili, że wiele z nich zawiera wizerunek Amona, przez Greków łączonego z Zeusem. Jedna z monet posiada natomiast wygrawerowanego orła z rogiem obfitości przedstawionym po lewej stronie zwierzęcia. Biorąc pod uwagę zebrane informacje badacze sugerują, iż monety pochodzą z końca III wieku p.n.e.
Czytaj też: Wrak z Bałtyku i wyprawa do carskiej Rosji. Producent przewożonych towarów wciąż istnieje!
Kluczowe w tym kontekście są fakty dotyczące buntu przeciwko Ptolemeuszom. Wybuchł on w okolicach 206 roku p.n.e., a jedną z konsekwencji było wycofanie z obiegu wcześniejszych monet i zastąpienie ich nowymi. Figurki znalezione w grobach w co najmniej kilku przypadkach przedstawiały tzw. ptaki ba, będące połączeniem ludzkiej głowy i ptasich skrzydeł. Według egipskiej symboliki miały one oznaczać zwierzęta zbierające pożywienie na rzecz zmarłych. Część figurek zawiera oko Horusa, czyli symbol odrodzenia.