Ruszyły oficjalne aktualizacje systemu macOS Sonoma
macOS jest sercem każdego Maca, a Sonoma sprawi, że używanie go będzie jeszcze przyjemniejsze i bardziej efektywne. Spodziewamy się, że użytkownicy z entuzjazmem przyjmą system macOS Sonoma, a zwłaszcza nowe sposoby personalizacji z pomocą widżetów, fantastyczne nowe wygaszacze ekranu, wyższy poziom wydajności w grach oraz rozwiązania podnoszące produktywność wideokonferencji i przeglądania internetu w Safari – powiedział Craig Federighi, starszy wiceprezes Apple w pionie Software Engineering
Najnowsza wersja systemu operacyjnego dla komputerów Apple’a przynosi więcej sposobów personalizacji przy użyciu widżetów, nowe wygaszacze ekranu, istotne udoskonalenia Safari i wideokonferencji oraz zoptymalizowane wrażenia w grach. Dzięki postawieniu na widżety system staje się jeszcze bliższy iPhone’om i wygodniejszy w użytkowaniu. Widżety na Macu będą bardziej osobiste i funkcjonalne. Bez problemu przemieścimy je po biurku, a dzięki temu, że naturalnie wtapiają się w jego tapetę, nie będą nas rozpraszać.
Czytaj też: Tytanowy iPhone 15 Pro zaskakuje w teście wytrzymałości. Tylko raczej nie tak, jakbyśmy tego chcieli
W systemie macOS Sonoma udoskonalono i rozbudowano zestaw funkcji, które umożliwiają użytkownikom prezentowanie i udostępnianie treści w aplikacjach wideokonferencyjnych. Dzięki nakładce prezentera można umieścić się na tle prezentowanych treści, a Reakcje ułatwią uczestnikom wideokonferencji wyrażanie swoich emocji. Udoskonalono również selektor udostępniania ekranu, który upraszcza prezentowanie okien aplikacji podczas rozmów wideo. Jeśli chodzi o Safari, tutaj postawiono na zwiększenie prywatności – macOS Sonoma dodał profile z różnymi plikami cookie, historią, rozszerzeniami, ulubionymi i grupami kart. Prywatne przeglądanie w Safari stanie się jeszcze bardziej rygorystyczne za sprawą dodatkowych systemów blokowania trackerów i funkcją, która blokuje prywatne okna, gdy nie są używane.
W systemie Sonoma wprowadzono też szereg ułatwień dostępu, dzięki którym wszyscy użytkownicy jeszcze lepiej mogą dostosować Maca do swoich potrzeb. Osoby z wadami słuchu mogą podłączać do Maca aparaty Made for iPhone i za ich pomocą prowadzić rozmowy lub słuchać multimediów, a użytkownicy, którzy nie są w stanie mówić, mają do dyspozycji funkcję Mowa na żywo, która wypowiada za nich tekst wpisywany w trakcie rozmowy. Dla użytkowników z ograniczeniami fizycznymi i motorycznymi Mac podsuwa sugestie fonetyczne podczas dyktowania i edytowania tekstu przy użyciu sterowania głosowego Animacja obrazów, a żytkownicy niewidomi lub niedowidzący mogą łatwo zmieniać wielkość tekstu w aplikacjach na Macu i korzystać ze środowiska Xcode z pomocą VoiceOver, znakomitego czytnika ekranu od Apple.
Czytaj też: Zamawiasz iPhone’a 15? Licz się z długim oczekiwaniem na dostawę
macOS Sonoma przynosi ponadto ulepszenia gier – m.in. tryb Gra, w którym gry są traktowane priorytetowo przy alokacji zasobów CPU i GPU, a w efekcie działają płynniej i utrzymują stabilniejszą częstość klatek. Inne funkcje systemu obejmują nową i ulepszoną autokorektę, aktualizacje przypomnień za pomocą inteligentnych list zakupów, a także ulepszone szybkie wypełnianie formularzy PDF i skanowanie dokumentów w aplikacji Notatki oraz większą prywatność i bezpieczeństwo.
Przez ostatnie miesiące Apple intensywnie pracował nad tym systemem, wydając kolejne wersje developerskie i beta. Cały czas dokonywano też stosownych poprawek i ulepszeń, by w końcu móc wydać stabilną wersję dla kwalifikujących się urządzeń. Na aktualizację załapią się następujące modele:
- iMac (z 2019 roku lub nowszy)
- iMac Pro (2017)
- MacBook Air (z 2018 roku lub nowszy)
- MacBook Pro (z 2018 roku lub nowszy)
- Mac Pro (z 2019 roku lub nowszy)
- Mac Studio (z 2022 roku lub nowszy)
- Mac mini (z 2018 roku lub nowszy)