Apple się ugięło, europejscy użytkownicy iPhone’ów znów będą mieli lepiej niż reszta świata

Apple bardzo długo broniło dostępu firmom trzecim do najważniejszych komponentów swoich systemów i urządzeń. Na szczęście nie zrobiło to większego wrażenia na organach regulacyjnych Unii Europejskiej, które zmusiły firmę do ustępstw. Dzięki nim Apple został zmuszony do przyjęcia standardu USB-C w swoich urządzeniach, a także do częściowego otworzenia swoich systemów mobilnych.
Apple się ugięło, europejscy użytkownicy iPhone’ów znów będą mieli lepiej niż reszta świata

Apple pozwoli na zmianę kluczowych aplikacji w iPhone’ach

Unijnie przepisy Aktu o Rynkach Cyfrowych (DMA) wymusiły na Apple między innymi przyznanie w niedalekiej przyszłości dostępu aplikacjom płatniczym do komponentu NFC i chipu Secure Element, nieodległe wdrożenie komunikacji RCS obok iMessage, a także na wprowadzenie możliwości instalacji innych sklepów z aplikacjami obok AppStore. Nie były to co prawda rozwiązania idealne (alternatywne sklepy muszą się dzielić dochodami w nie do końca równoprawny sposób), ale z pewnością korzystne dla użytkowników końcowych.

Wygląda na to, że wymuszone przez DMA ustępstwa Apple’a pójdą jednak dalej. Ma się bowiem pojawić możliwość całkowitego usunięcia AppStore i kluczowych aplikacji z urządzenia – chodzi m.in. o Wiadomości, Aparat, Zdjęcia i Safari. Nie da się tego zrobić jedynie z Ustawieniami i Telefonem. Użytkownicy w UE otrzymają w systemie specjalną sekcję ustawień, w której będzie można wskazać domyślne aplikacje i ustawienia dla przeglądarek, obsługi wiadomości i połączeń, a także innych, niewymienionych dokładnie specyficznych ustawień.

Zobacz także: Najnowsza wersja iOS 18 i iPadOS 18 zmierza do testerów. Systemy na ostatniej prostej do premiery. (focus.pl)

Apple od dawna pozwala co prawda na instalację alternatywnych przeglądarek, wszystkie jednak musiały działać dzięki silnikowi Safari. Od teraz jednak przeglądarki będą mogły korzystać z własnych rozwiązań do obsługi stron internetowych, choć Apple chce zezwolić na to wyłącznie deweloperom, którzy spełnią odpowiednie kryteria, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniego poziomu prywatności i bezpieczeństwa oraz zapewnią terminową aktualizację.

iPhone

Apple otwiera iPhone’y, bo nie ma wyjścia

Unia Europejska nie jest specjalnie znana z szybkości działania. Jednak jeśli już coś zacznie robić, to sunie jak lodowiec, powoli, ale stanowczo. Próby wybiegów podejmowane przez Apple’a spotkały się z odpowiednią reakcją i groźbą wysokich kar pieniężnych za niedostosowanie się do nowych regulacji prawnych, co zmusiło firmę do ustępstw.

Oczywiście nie zawsze jest tak różowo, użytkownicy unijni dzięki brakowi porozumienia Apple’a z UE otrzymają funkcje Apple Intelligence z opóźnieniem w stosunku do reszty świata – o ile w ogóle je otrzymają. Jednak całościowo patrząc, to właśnie użytkownicy z UE mają najlepszą wersję iOS na świecie. A sukces UE w radzeniu sobie z Apple daje nadzieję, że za tym pójdą działania zmierzające do ucywilizowania innych BigTechów.

Zobacz także: Mapy Apple na Androidzie? Gigant w końcu zamierza na poważnie rywalizować z Google (focus.pl)