Dzięki temu ulepszeniu zmiana smartfona z Androidem na nowy będzie bajecznie prosta
Przesiadka na nowy smartfon z Androidem potrafi być irytująca, a powodem jest proces przywracania danych. Przenosząc je na nowe urządzenie, przenosimy aplikacje i niektóre dane, ale nie wszystkie. Apki usuwają nasze dane logowania, w zasadzie resetując się, co z kolei oznacza, że musimy się potem logować do wszystkich osobno, by zacząć otrzymywać powiadomienia. Na iOS wygląda to inaczej, przez co przenoszenie się ze starszego na nowszego iPhone’a jest dziecinnie proste i praktycznie nieodczuwalne.
Czytaj też: Huawei zaskakuje. Kolejny składak nadchodzi i wygląda niesamowicie
Obecnie jest już dostępna funkcjonalność Android Switch, która przenosi obecne ustawienia, w tym takie informacje, jak sieci Wi-Fi, blokada ekranu czy dane konta Google, co samo w sobie jest dużym ułatwieniem, ponieważ odchodzi nam sporo zamieszania z ręczą konfiguracją sprzętu. Na smartfonach Pixel 9 jest też opcja dla tych, którzy chcą wypróbować nowy sprzęt, bez przenoszenia danych, ale z uniknięciem wstępnej konfiguracji. Tylko że to wciąż nie rozwiązuje problemu z aplikacjami. Na szczęście Google się nie zatrzymuje i szykuje już kolejne ulepszenie.
Czytaj też: Szykujcie portfele. Galaxy S25 Ultra będzie bardzo drogi
Gigant pracuje właśnie nad funkcją o nazwie „Przywróć dane logowania”, której nazwa w zasadzie wyjaśnia już wszystko. Dzięki niej użytkownicy będą mogli bezproblemowo logować się ponownie do aplikacji za każdym razem, gdy zmieniają urządzenia i przywracają swoje dane. Jednak taka zmiana będzie wymagała wdrożenia jej przez deweloperów. To właśnie oni będą musieli dostosować aplikację w taki sposób, by użytkownicy zmieniający sprzęt mogli zostać automatycznie zalogowani do danej aplikacji na nowym urządzeniu.
Czytaj też: iPhone SE 4 – takiej rewolucji w ofercie Apple’a potrzebujemy
Jak twierdzi firma, użytkownicy i twórcy aplikacji odniosą wiele korzyści z tej nowej funkcji. Użytkownicy mogą bezproblemowo przejść na nowe urządzenie z Androidem, niezależnie od producenta. Aplikacje będą działać natychmiast po przywróceniu, bez konieczności ich ręcznego uruchamiania i logowania się na konto. Twórca aplikacji musi co prawda zaimplementować „agenta kopii zapasowej” w celu cichego i bezproblemowego przywrócenia, ale przy pierwszym uruchomieniu samo przywracanie jest już dostępne za pośrednictwem mechanizmu tworzenia kopii zapasowych i przywracania systemu Android, więc twórcy aplikacji nie muszą nawet nic robić, aby skorzystać z tej zmiany.