Ostatnio sztuczna inteligencja i funkcje przez nią napędzane znajdziemy w coraz większej liczbie urządzeń i smartwatche nie są tu wyjątkiem. Amazfit postanowił wzbogacić w ten sposób model Active, a więc najnowszy inteligentny zegarek w swojej ofercie.
Stylowy, minimalistyczny i wzbogacony o funkcje sztucznej inteligencji – oto Amazfit Active
Urządzenie wyposażono w 1,75-calowy prostokątny ekran AMOLED, który pokrywa aż 73% frontu. Pokryto go specjalną powłoką chroniącą przed odciskami palców, natomiast cała konstrukcja (odporna na wodę do 5ATM) wykonana została ze stopu aluminium (w wariancie czarnym i różowym) lub ze stali nierdzewnej (wersja pudrowa, do której dodano też pasek z wegańskiej skóry). Do dyspozycji użytkownika producent oddał bogatą bibliotekę z ponad 80 tarczami, ale też możliwość tworzenia i ustawiania na ekranie zegarka własnych zdjęć lub autorskich projektów. Dzięki temu urządzenie można personalizować pod swój gust. Amazfit Active cechuje się też wydajnością i długim czasem pracy na jednym ładowaniu, bo ten przy normalnym użytkowaniu powinien wynosić 14 dni, natomiast w trybie oszczędzania baterii – nawet miesiąc. Użytkownik może też korzystać z precyzyjnego GPS, 120 dyscyplin sportowych, może importować do zegarka pliki z trasami, a dane treningowe może przesyłać za pośrednictwem aplikacji Zepp do zewnętrznych platform: Apple Health, Adidas Runtastic, Google Fit, komoot, Relive i Strava.
Strona wizualna nie jest jedyną rzeczą, co ten smartwatch ma do zaoferowania, w końcu przede wszystkim liczą się jego funkcje. Tych mamy całkiem sporo, zarówno pod względem monitorowania kondycji, jak i zdrowia, a także takiego typowego, codziennego użytkowania. Zegarek, po sparowaniu z telefonem, umożliwia rozmowy telefoniczne, obsługuje asystenta głosowego Alexa, a w trybie 24/7 monitoruje ważne dla zdrowia parametry m.in. tętno, poziom stresu, jakość snu czy saturację krwi. Nie brakuje też rozwiązań wspierających kondycję fizyczną i proces regeneracji. Autorskie narzędzie Zepp Aura, dostępne w płatnej subskrypcji i z poziomu aplikacji Zepp, odczytuje za pośrednictwem zegarka dane biometryczne i w oparciu o te dane dostosowuje w czasie rzeczywistym dźwięki, tak aby zasypianie lub zrelaksowanie się nawet w ciągu dnia było prostsze i efektywniejsze.
Za monitorowanie kondycji fizycznej i psychicznej odpowiada natomiast technologia Readiness, po raz pierwszy zastosowana w serii Balance. W Amazfit Active tworzy ona i przedstawia w aplikacji Zepp kompleksowy raport, który przedstawia poziom wypoczynku w stustopniowej skali. Poziom ten obliczany jest w oparciu o m.in. tętno, stres, jakość snu oraz aktywność fizyczną z poprzedniego dnia. Dzięki temu mamy większą świadomość stanu swojego organizmu, ale też psychiki, co pozwala na bardziej kompleksowe dbanie o siebie.
Właśnie te dwie wspomniane funkcje wykorzystują w swoich obliczeniach sztuczną inteligencję, ale na tym nie koniec. Dla osób aktywnych Amazfit ma coś jeszcze:
- Zepp Coach – personalnego trenera fitness i trenera biegania. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, przygotowuje on indywidualne plany treningowe, aktualizowane co tydzień. Komunikacja z tym trenerem SI może przebiegać przez specjalny chatbot, wykorzystujący technologię Large Language Model (LLM). Dzięki temu rozmowa może być prowadzona w języku użytkownika w płynny i naturalny sposób. Chatbot nie jest jednak funkcją darmową i dostęp do niej możliwy jest tylko w ramach płatnej subskrypcji Zepp Fitness Membership.
- Peak Beats – na tych algorytmach bazują obliczenia przedstawiane w raportach dotyczących efektów treningów pod względem wysiłku aerobowego i anaerobowego, poziomu zmęczenia i przeciążenia, a także czasu potrzebnego do pełnej regeneracji.
Amazfit Active – cena w Polsce
Smartwatch kupimy już w naszym kraju i jest on dostępny zarówno na oficjalnej stronie producenta w serwisie Amazon, na amazfitpolska.pl oraz u wybranych partnerów handlowych. Za wersje czarną i różową (Midnight Black oraz Petal Pink) zapłacimy 579 złotych, natomiast wariant pudrowy o nazwie Lavender Purple kosztuje 669 złotych.