Mieszasz energetyki z alkoholem? To nie jest dobry pomysł

Napojów energetycznych nie można łączyć z alkoholem. Nowe badania potwierdzają, że taka mieszanka wpływa niekorzystnie na funkcje mózgu, a negatywne efekty mogą pojawić się dopiero po kilku latach.
Energy drink – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Energy drink – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Wielu młodych ludzi zaczyna pić alkohol jeszcze w trakcie dojrzewania, nie przekraczając bariery 18 lat. Już samo w sobie jest to problemem, ale jeszcze gorszą opcją jest mieszanie alkoholu z napojami energetycznymi. Zawierają one duże ilości kofeiny, cukru i innych stymulantów (np. taurynę, guaranę), które mają na celu zwiększenie energii, czujności i sprawności fizycznej. Ale to tylko chwilowa korzyść, która może być szkodliwa dla serca.

Czytaj też: Pijesz alkohol sam czy w towarzystwie? To ma większe znaczenie, niż myślisz

Teraz naukowcy z University of Cagliari i University of Catania wykazali, że mieszanie popularnych “energetyków” z alkoholem może także powodować długotrwałe problemy z funkcjami poznawczymi. Badania przeprowadzone na szczurach nie pozostawiają wątpliwości, że takie drinki są szkodliwe dla mózgu, co opisano w czasopiśmie Neuropharmacology.

Alkohol i “energetyk” to nie jest najlepsze połączenie

Zespół kierowany przez dr Francescę Biggio przeprowadził badanie na szczurach, które symulowało upijanie się alkoholem, napojami energetycznymi i alkoholem zmieszanym z napojami energetycznymi. Do eksperymentu wybrano samce rasy Sprague-Dawley Charles River (szczep szeroko stosowany w badaniach), które trzymano w warunkach symulujących 12-godzinny cykl dnia i nocy. Szczury miały swobodny dostęp do jedzenia i wody.

Czytaj też: Młodzi ludzie piją coraz mniej alkoholu. To wcale nie musi być dobra wiadomość

Autorzy badania losowo podzielili gryzonie na cztery grupy eksperymentalne i poddali je różnym rodzajom stymulacji odpowiadającej upijaniu się. Począwszy od 28. dnia życia, naukowcy wprowadzili szczurom rurkę bezpośrednio do żołądka, aby podać substancję eksperymentalną. Ta procedura była kontynuowana do 37. dnia życia zwierząt.

Alkohol już sam w sobie jest szkodliwy, nie mówiąc już o mieszaniu go z “energetykami” /Fot. Unsplash

Jedna grupa szczurów otrzymywała ilość alkoholu odpowiadającą 1,5-2 mocnym napojom alkoholowym dla człowieka. Druga grupa otrzymywała napój energetyczny Red Bull w ilości odpowiadającej 2 puszkom dla człowieka. Trzecia grupa otrzymywała alkohol zmieszany z Red Bullem. Czwarta grupa była grupą kontrolną i otrzymywała wodę z kranu.

Wyniki pokazały, że grupa, która otrzymywała tylko napoje energetyczne, miała tendencję do większej aktywności niż wszystkie inne grupy, ale wypadła gorzej w teście wymagającym od nich rozpoznawania nowych obiektów. Inne testy behawioralne wykazały zmiany wraz z wiekiem, ale nie było różnic między grupami, które otrzymywały inne napoje.

Dalsze analizy wykazały, że szczury pojone alkoholem zmieszanym z Red Bullem miały zwiększoną plastyczność synaptyczną w wieku 40 dni, ale zmniejszoną plastyczność synaptyczną w wieku 60 i 90 dni. Wskazuje to, że mieszanka alkoholu i “energetyka” tymczasowo poprawia pewne aspekty funkcji neuronowych, ale wywołuje poważne szkody w dłuższej perspektywie.

Dr Francesca Biggio mówi:

Wyniki pokazują, że ciągowe podawanie alkoholu zmieszanego z napojami energetycznymi powoduje adaptacyjne zmiany w hipokampie na poziomie molekularnym, związane ze zmianami elektrofizjologicznymi i behawioralnymi, które rozwijają się w okresie dojrzewania i są nadal wykrywalne u dorosłych zwierząt. Ogólnie rzecz biorąc, badanie wskazuje, że ciągowe takich mieszanek u młodzieży stanowi nawyk, który może trwale wpłynąć na plastyczność hipokampa.

Te wyniki nadal muszą zostać potwierdzone w badaniach na ludziach, a prawdopodobnie istnieją różnice między płciami z powodu interakcji hormonalnych, których nie udało się zbadać. Jednak wyniki sugerują, że obawy zdrowotne dotyczące napojów energetycznych są uzasadnione.