Jak przekonują Niemcy, do tej pory nikt inny nie wprowadzał tego typu technologii w odniesieniu do elektrycznych samochodów. Właśnie dlatego ostatnie działania naszych zachodnich sąsiadów wzbudziły spore zainteresowanie.
Czytaj też: Chiński nadprzewodnik przekracza ważną granicę. Za tym progiem dzieją się zadziwiające rzeczy
Oczywiście już wcześniej trwały testy w warunkach laboratoryjnych, lecz w tym przypadku mowa o realnym sprawdzianie, zorganizowanym na rzeczywistej drodze. W takich warunkach badacze chcieli się przekonać, jak akumulator ze stałym elektrolitem sprawdzi się w kontekście jazdy elektrykiem i czy faktycznie takie rozwiązanie mogłoby zagościć na drogach na stałe.
Komunikat w tej sprawie ukazał się w tym tygodniu. Z przekazanych informacji wynika, że przeprowadzony test dotyczył litowo-metalowego akumulatora ze stałym elektrolitem. W realizacji całego przedsięwzięcia pomogli przedstawiciele amerykańskiej firmy Factorial Energy. Najpierw pod koniec ubiegłego roku odbyły się próby prowadzone w kontrolowanych warunkach, a następnie – na początku tego miesiąca – przyszła pora na ostateczny test.
Elektryczny samochód od Mercedesa ma być pierwszym wyposażonym w akumulator ze stałym elektrolitem. Takie urządzenie zapewnia wyższą gęstość energii, a co za tym idzie – większy zasięg jazdy
Siyu Huang z Factorial Energy podkreśla, iż ostatnie postępy powinny być bardzo istotne dla całej elektromobilności. Początek amerykańsko-niemieckiej współpracy w tym zakresie sięgał 2021 roku. Poza wprowadzaniem tego typu rozwiązań w elektrycznych samochodach mówi się chociażby o magazynowaniu energii dostarczanej przez instalacje wiatrowe czy fotowoltaiczne.
Akumulator w najnowszym wydaniu ma zapewniać gęstość energii na poziomie 450 Wh/kg. Jeśli wstępne doniesienia się potwierdzą, to taka bateria będzie zapewniała elektrykom o 80% większy zasięg niż miało to miejsce w przypadku dotychczasowych, klasycznych akumulatorów litowo-jonowych. Mówi się o możliwości przejechania nawet tysiąca kilometrów na jednym ładowaniu.
Czytaj też: Szok w Niemczech. Eksplozja akumulatora w instalacji fotowoltaicznej zniszczyła dom
Akumulatory ze stałym elektrolitem wykorzystują je do przewodzenia jonów między elektrodami. Do tej pory niemal zawsze stosowano natomiast płynne bądź żelowe elektrolity, co przekładało się na obniżoną gęstość energii. Co więcej, baterie ze stałym elektrolitem powinny zapewniać wyższy poziom bezpieczeństwa ze względu na ograniczoną podatność na awarie oraz zdecydowanie dłuższą żywotność. W teorii brzmią więc jak najbardziej optymalne rozwiązanie dla elektrycznych samochodów. Czy Mercedes potwierdzi te przypuszczenia?