Australijczycy stworzyli niesamowity akumulator. Lit zastąpili solą kuchenną

Cerenergy ABS60 to niesamowity akumulator typu solid state, opracowany przez australijską firmę Altech Batteries, w którym lit został zastąpiony chlorkiem sodu, czyli… zwykłą solą kuchenną!
Baterie – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Baterie – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Australijska firma Altech Batteries ogłosiła, że jej prototyp akumulatora Cerenergy ABS60 jest online i działa pomyślnie w laboratorium testowym partnera joint venture Fraunhofer IKTS w Dreźnie. Taki ruch ma na celu umożliwienie codziennych cykli ładowania i rozładowywania w celu regularnej oceny wydajności baterii. Pozwoli również sprawdzić jego stabilność i ogólną wydajność w rzeczywistych warunkach.

Czytaj też: Samsung pokazuje pierwszą na świecie baterię solid state do urządzeń noszonych

Cerenergy ABS60 to nowoczesny akumulator sodowo-jonowy o stałym elektrolicie (solid state), przeznaczony głównie do zastosowań stacjonarnych, takich jak magazynowanie energii z odnawialnych źródeł. Wyróżnia się on swoją ekologiczną konstrukcją, wysoką stabilnością i bezpieczeństwem, a także konkurencyjną ceną w porównaniu do tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych.

Ten akumulator wcale nie potrzebuje litu, a zwykłą sól kuchenną

Akumulator ABS60 opiera się na technologii solid state, co oznacza, że zamiast płynnego elektrolitu, który znajduje się w tradycyjnych akumulatorach litowych, zastosowano elektrolit w stałej postaci. Stały elektrolit zapewnia większe bezpieczeństwo, eliminując ryzyko wycieków, eksplozji oraz ognia. Co więcej, w odróżnieniu od standardowych akumulatorów litowo-jonowych, Cerenergy ABS60 wykorzystuje jony sodu (Na+) jako nośniki ładunku. A dobrze wiemy, że pierwiastek ten jest znacznie szerzej dostępny od litu (obecny choćby w soli kuchennej).

Czytaj też: Niesamowity zwrot akcji, akumulatory do elektryków żyją własnym życiem

Nowa bateria może również działać w zakresie od -20oC do +60oC, zapewniając wysoką wydajność i trwałość niezależnie od temperatury otoczenia. Temperatura rdzenia akumulatora jest samowystarczalna i nie wymaga chłodzenia, jak w przypadku akumulatorów litowo-jonowych. Żywotność akumulatora oszacowano na ponad 15 lat.

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez ITP Renewables akumulator typu Cerenergy nie wykazał żadnego pogorszenia szacowanego stanu zdrowia w pierwszych 700 cyklach testowania w porównaniu ze znacznym pogorszeniem żywotności akumulatorów litowo-jonowych, które są obecne na rynku.

Akumulator Cerenergy ABS60 /Fot. Altech

Zestaw baterii ABS60 składa się z 240 ogniw Cerenergy, każde o napięciu znamionowym 2,58 V. Każde ogniwo jest zbudowane w technologii ceramicznego półprzewodnika, która opiera się na jonach sodu występujących w zwykłej soli kuchennej. Ogniwa te są zorganizowane w czterech rzędach, każdy składający się z 12 ogniw, i ułożone w stosy po pięć modułów, co zapewnia łączną pojemność 60 kWh. Akumulator umieszczono w jednostce o stopniu ochrony IP65, która ma 2,6 m wysokości, 0,4 m długości i 1 m szerokości.

Dzięki pojemności energetycznej wynoszącej około 110-130 Wh/kg akumulatory Cerenergy rywalizują z akumulatorami litowo-jonowymi LFP (90-110 Wh/kg). Ich 4-6-godzinny czas ładowania i rozładowania sprawia, że idealnie nadają się do zastosowań w magazynach sieciowych.

Australijczycy poinformowali, że testy rozładowania i przeładowania przeprowadzono na prawie 500 pojedynczych ogniwach, w tym w temperaturze roboczej do 300oC, bez żadnych awarii ogniw. Wyniki będą bezcenne, ponieważ Altech rozwija i komercjalizuje technologię oraz posuwa naprzód finansowanie w celu budowy planowanego zakładu produkcyjnego o mocy 120 MWh.