Wyprodukujesz energię i wyhodujesz żywność. Tak wygląda fotowoltaika przyszłości

Agrowoltaika to relatywnie nowa dziedzina, która wciąż się rozwija, ale już teraz wykazuje gigantyczny potencjał. Łączy bowiem podejście pozwalające na wytwarzanie energii przy jednoczesnym stwarzaniu warunków pozwalających na zwiększenie plonów. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania dobitnie to pokazują.
Wyprodukujesz energię i wyhodujesz żywność. Tak wygląda fotowoltaika przyszłości

Pomysł jest relatywnie prosty. Zamiast wydzielać obszary przeznaczone wyłącznie na tworzenie instalacji fotowoltaicznych – przy jednoczesnym wyłączeniu ich z użytku w odniesieniu do innych dziedzin – inżynierowie proponują łączenie obu kwestii. Tym sposobem panele słoneczne mogą dostarczać tak bardzo potrzebnej energii, ale w tym samym czasie zapewniać zwiększone plony.

Czytaj też: Chińska wizja transportu przyszłości. Superszybkie pociągi maglev z 5G

Za tymi podnoszącymi na duchu rewelacjami stoją przedstawiciele francuskiej firmy Sun’Agri. Zbudowane przez nią dwie placówki testowe doprowadziły do zwiększenia plonów winogron o 20 do 60 procent w porównaniu z wynikami odnotowanymi na terenach pozbawionych instalacji fotowoltaicznych. Moduły te rzekomo zapewniały wyższy stopień kontroli nad temperaturą. Tym sposobem udało się zapanować nad upałami w czasie lata i falami mrozów nadchodzącymi w okresie zimowym.

Fotowoltaika zintegrowana z uprawami jest określana mianem agrowoltaiki. Niedawne testy wykazały imponującą skuteczność takiego podejścia do produkcji winogron oraz energii elektrycznej

A jak wszyscy wiemy, temperaturowe ekstrema są czymś, co rzadko sprzyja roślinom. Nazwijmy to – testowe – pola uprawne znajdowały się w południowej Francji. To właśnie tam testom poddano trzy odmiany winorośli. Kiedy przyszła pora na określenie, jak wypadało owocowanie roślin rozwijających się pod panelami słonecznymi, odnotowano wzrosty sięgające od 20% (odmiana Grenache blanc), 30% (Marselan), a nawet 60% (Chardonnay).

Czytaj też: Rewolucja w magazynowaniu energii. Taka bateria to zupełna nowość

Z kolei osobne badanie, również przeprowadzone na terenie Francji, wykazało stabilny, ponad 30-procentowy wzrost plonów tam, gdzie uprawy były połączone z instalacjami fotowoltaicznymi. Według Sun’Agri kluczową rolę w tym kontekście odgrywa zdolność agrowoltaiki do optymalizacji mikroklimatu, łagodzenia temperatur, zwiększania wilgotności i zmniejszania zapotrzebowania na nawadnianie. Biorąc pod uwagę odnotowane różnice – nietrudno stwierdzić, iż coś jest na rzeczy.