– Wielki Kanion to ekstremalne miejsce. Upał panujący na dnie może sprawić, że rozpadną się wam buty; ciężkie buty mogą zatrzymać pot i doprowadzić do bolesnych odparzeń. Zanim wyruszycie na wędrówkę, uświadomcie sobie ograniczenia wasze i waszego sprzętu – NPS informuje na Twitterze.
Grand Canyon is an unforgiving environment. The heat inside the canyon can cause shoes to come apart, and heavy hiking boots can trap sweat and lead to painful blisters. Before setting off on a hike, understand the limitations of yourself and your gear. https://t.co/PLebJv4uTz pic.twitter.com/fvB4DgHcl2
— Grand Canyon NPS (@GrandCanyonNPS) June 22, 2020
Im niżej w kanionie, tym wędrowcom będzie cieplej. To konsekwencja zachodzenia w tym miejscu tzw. procesów adiabatycznych, w tym przypadku ogrzewania się masy powietrza w wyniku opadania (na skutek sprężania się powietrza).
Jeżeli, jak w Wielkim Kanionie, mamy do czynienia z suchym, pozbawionym pary wodnej powietrzem, zmiana temperatury wynosi 1 st. C. na każe 100 m w pionie. Według CNN temperatura na samym dnie sięgać ma ponad 47 stopni Celsjusza w cieniu (60 w słońcu). W takich warunkach człowiek stoi przed poważniejszymi problemami niż jakość kleju do podeszw.
Grafika: publicdomainpictures.net/Linnaea Mallette / kolaż Jan Sochaczewski
Topiącymi się podeszwami galowych butów zdecydowanie nie przejmował się amerykański weteran i były członek korpusu piechoty morskiej Todd Winn, gdy 9 czerwca w temperaturze ponad 36 st. C. stał wiele godzin przed budynkiem władz stanu Utah w Salt Lake City w proteście przeciwko brutalności policji wobec czarnoskórych. Niemniej, zdjęcia z jego protestu obiegły przede wszystkim z powodu tych butów. W końcu nawet wytrenowany w boju mężczyzna musiał ustąpić przed upałem.
A Marine vet stood in 100-degree heat for a 3-hour silent protest, causing the soles of his shoes to melt: https://t.co/B97UVelWcp pic.twitter.com/YI6zZjyjod
— AccuWeather (@accuweather) June 10, 2020
Amerykańskie służby meteo obawiają się powtórki z zeszłorocznej fali upałów z przełomu czerwca i lipca. Ponad 200 mln ludzi dotknęły odczuwalne temperatury rzędu 38 – 46 st. Celsjusza. Dokładnie tyle panuje obecnie w Wielkim Kanionie.
Średnie temperatury rosną już w całych zachodnich USA i wkrótce dojdą do symbolicznej dla amerykanów granicy 100 stopni Farenheita (37,7 st. C). Na skutek panującego w regionie Kalifornii czy Arizony wysokiego ciśnienia, te wysokie rejestry temperatur utrzymają się przynajmniej tydzień.
#NationalFireNews: Currently, 34 large fires have burned 574,153 acres in seven states. Firefighters across the country continue to work toward containment goals. The #BushFire and #MangumFire in Arizona continue to burn actively. #FireYear2020 pic.twitter.com/KQnF1TCWwz
— National Interagency Fire Center (@NIFC_Fire) June 24, 2020
Obok stale groźnej pandemii, zbliżającej się fali upałów kolejnym spodziewanym zagrożeniem będą masowe pożary. Lasy płoną już w 7 stanach. Według National Interagency Fire Center 34 pożary pochłonęły obszar 574 tys. akrów. Ogień pojawił się już na północnej krawędzi Wielkiego Kanionu zmuszając władze parku do lokalnego zamknięcia dostępu do tego pomnika przyrody.
#NationalFireNews: Currently, 34 large fires have burned 574,153 acres in seven states. Firefighters across the country continue to work toward containment goals. The #BushFire and #MangumFire in Arizona continue to burn actively. #FireYear2020 pic.twitter.com/KQnF1TCWwz
— National Interagency Fire Center (@NIFC_Fire) June 24, 2020