To gleba jest największych siedliskiem dla żyjących organizmów na Ziemi. Najwięcej gatunków roślin, grzybów czy zwierząt spotkamy nie w powietrzu, nie w środowiskach wodnych, a dokładnie pod naszymi stopami w cienkiej warstwie gleby.
Czytaj też: Kominy hydrotermalne to oaza życia. Nie tylko na powierzchni dna oceanicznego
Troje naukowców ze Szwajcarii dokonało próby policzenia różnorodności biologicznej dla środowiska ziemnego. Dotychczasowe badania bywały zazwyczaj niekompletne i obejmowały tylko niektóre grupy organizmów. Najnowsze doniesienia są pierwszym takim holistycznym spojrzeniem, a możemy się z nim zapoznać dzięki opublikowanemu artykułowi naukowemu w czasopiśmie PNAS.
Większość form życia mieszka pod ziemią. Poznaliśmy dokładne dane
Badacze obliczyli, że w glebie żyje 59 proc. wszystkich gatunków na Ziemi. Wynik ten podają z dużym granicą błędu wynoszącą aż 15 punktów procentowych. Warto zaznaczyć, że uczeni nie wzięli pod uwagi wirusów, których mnogość w glebie jest tak ogromna, że kompletnie zaburzyłoby to wyniki.
Czytaj też: Ten związek może być kluczowy dla powstania życia. James Webb właśnie odkrył go w nietypowym miejscu
Obliczenia Szwajcarów obejmowały również poszczególne grupy organizmów. Zatem możemy dowiedzieć się, jaki procent z poszczególnych gromad żyje w glebie. Najbardziej imponujący wynik mają wazonkowcowate – rodzina pierścienic, których pod naszymi stopami żyje 98,6 proc. spośród wszystkich znanych gatunków. W przypadku grzybów aż 90 proc. rozwija się w glebie, a jeśli mowa o roślinach to 85,5 proc. z nich rozpoczyna swoje życie w ziemi. Bardzo ciekawy jest też fakt, że jedynie 4 proc. ssaków prowadzi podziemny tryb życia.
Czytaj też: Mały kamieniołom przy pastwisku długo skrywał ten sekret. Znaleźli w nim nieznane formy życia
Być może teraz na chwilę się zatrzymaliśmy i zadaliśmy sobie w głowie pytanie: po co nam w ogóle taka wiedza? Celem analizy szwajcarskich naukowców było uwrażliwienie opinii publicznej na problem degradacji gleby i traktowanie jej w wielu obszarach po macoszemu. Jak teraz już wiemy, żyje w niej zdecydowana większość gatunków organizmów, a bardzo często jest ona wykorzystywana przez człowieka jak „martwy surowiec”, z którego można bezrefleksyjnie czerpać. Autorzy wyrażają nadzieję, że wyniki ich badań zwrócą uwagę na kluczową rolę gleby w zachowaniu równowagi biologicznej na świecie.