Polacy za 4-dniowym tygodniem pracy
Przeprowadzone przez platformę badanie na temat możliwości wprowadzenia 4-dniowego modelu pracy pokazuje nam, jak nasi rodacy zapatrują się na taką rewolucję w systemie pracy. Z racji, że Polska plasuje się w czołówce europejskich krajów, w których pracuje się najwięcej, wyniki są bardzo ciekawe. Jak wynika z danych Eurostatu, zajmujemy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby przepracowanych godzin w tygodniu, ze średnią 40,4 godz. Tymczasem we Francji już od wielu lat obowiązuje 35-godzinny model pracy, a holenderscy pracownicy spędzają średnio 33,2 godz. tygodniowo w swoim miejscu zatrudnienia. Pojawia się tutaj pytanie – pracujemy tyle, bo chcemy? Czy może, gdyby była opcja zmniejszenia liczby godzin, chętnie byśmy z niej skorzystali? Sprawdźmy, co wykazało badanie ClickMeeting.
Większość Polaków (68%) wolałaby pracować 4 dni po 8 godzin dziennie niż 5 dni po 6,4 godziny. Ankieta ClickMeeting pokazuje, że krótszy tydzień pracy może przynieść korzyści zarówno pracownikom, jak i firmom.
Ankietowani dostrzegają różne potencjalne skutki takiej zmiany:
- Utrzymanie dotychczasowego poziomu dochodów: 40% ankietowanych uważa, że zarówno pracownicy, jak i firmy utrzymają obecny poziom zarobków.
- Zróżnicowany wpływ na zarobki: 15% przewiduje spadek płac pracowników, podczas gdy 14% zakłada wzrost dla obu stron. Pozostali obawiają się spadku wynagrodzeń i świadczeń (12%) lub nie mają zdania (11%).
- Korzyści dla pracodawców i przedsiębiorców: 10% przewiduje spadek dochodów pracodawców, a 8% wskazuje na wzrost zysków jedynie dla przedsiębiorców.
- Wzrost zarobków tylko dla pracowników: 7% ankietowanych uważa, że skrócony tydzień pracy przełoży się jedynie na wyższe płace dla pracowników.
Kluczową rolę w tym modelu odgrywają nowoczesne technologie i automatyzacja. Badani uważają, że mogą one znacząco poprawić wydajność i produktywność. Badanie wykazało również pracę zdalną/hybrydową jako czynnik motywujący do pracy w przypadku braku możliwości wprowadzenia 4-dniowego tygodnia. Przeprowadzone badanie wykazało, że Polacy pozytywnie postrzegają 4-dniowy tydzień pracy i dostrzegają w nim liczne potencjalne korzyści. Należy jednak pamiętać o wyzwaniach i wypracować rozwiązania dostosowane do różnych branż.
W dyskusji na temat wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy musimy brać pod uwagę efektywność, wysokość dochodów firm oraz wpływ tego rozwiązania na konkretne branże. Naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA przeprowadzili badanie, które objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, zatrudniających około 2,9 tys. osób. Wyniki pokazały, że skrócenie tygodnia pracy spowodowało u 71 proc. pracowników mniejsze wypalenie zawodowe, a liczba absencji z powodu chorób zmniejszyła się o 65 proc. Dodatkowym plusem było to, że przychody firm objętych badaniem nie spadły, po pół roku nawet nieznacznie się zwiększyły (średnio o 1,4 proc.) – komentuje Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting
Celem przedsiębiorstw powinno być zapewnianie jak największej wydajności pracy. Z pewnością jest to prostsze z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, takich jak te oferowane przez ClickMeeting. Nasza platforma wspiera zarówno pracę biurową, zdalną, jak i hybrydową. Pozwala to zadbać z jednej strony o komfort pracowników, a z drugiej o wydajność, co wpływa pozytywnie na kondycję przedsiębiorstw.
Badanie ClickMeeting ujawnia ponadto, że 38% ankietowanych doświadcza sezonowych wahań intensywności pracy, ale generalnie jest zadowolonych ze swojego zajęcia. Jednocześnie 28% respondentów deklaruje utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, podczas gdy 27% czuje się przeciążonych obowiązkami. W firmach 41% badanych ocenia aktualne działania jako optymalne, 26% dostrzega potrzebę poprawy, a 19% wskazuje na konieczność uproszczenia procedur.
Nowe technologie, takie jak narzędzia do spotkań online, postrzegane są jako potencjał do zwiększenia efektywności pracy przez 68% ankietowanych. 23% respondentów nie widzi wpływu na produktywność, a 12% obawia się pogorszenia jakości pracy.