W najbliższy poniedziałek w warszawskim Centrum Nauki Kopernik można posłuchać i porozmawiać z naukowcami, których projekty spośród setek innych wybrała i wspiera European Research Council (Europejska Rada ds. Badań Naukowych).
– Takie wsparcie uzyskują najlepsi uczeni, których pomysły naukowe dają nadzieję na przełomowe odkrycia i szansę na niespodziewane wyniki eksperymentów – komentuje dr Wiesław Studencki z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.
W poniedziałek 27 marca, w Centrum Nauki Kopernik, od 17:00 o swoich projektach i wynikach badań opowiedzą naukowcy realizujący prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych.
Przewidziane są 4 półgodzinne wykłady:
- Indianie Nahua, Hiszpanie, my: co przynosi kontakt międzykulturowy? – dr hab. Justyna Olko, Uniwersytet Warszawski
- Śledzenie satelitów i śmieci kosmicznych przy pomocy zrobotyzowanych teleskopów – prof. Maciej Konacki, Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
- Dobra publiczne w oczach zwykłych ludzi – dr hab. Natalia Letki, Uniwersytet Warszawski
- Jak zrozumieć działanie organizmu na poziomie pojedynczych atomów? Przykłady z badań mechanizmów naprawy materiału genetycznego – dr hab. Marcin Nowotny, Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej
ERBN działa już 10 lat, w tym czasie zdążyła wesprzeć już około 6000 projektów. Dlatego na spotkaniu oprócz rozmowy z naukowcami będzie można zobaczyć podsumowanie dekady wspólnych prac.
I jeszcze zaproszenie dla naukowców!
W ramach obchodów 10-lecia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych zaplanowano także spotkanie informacyjne dla naukowców, którzy chcą się ubiegać o granty tej instytucji. Odbędzie się ono 14 marca w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN.