Zważając na to, że jak na razie ludzkości nie udało się przywieźć żadnej próbki skał z powierzchni Marsa na Ziemię, owe meteoryty marsjańskie są naszą jedyną możliwością zbadania materii marsjańskiej w laboratoriach na powierzchni Ziemi.
Świadomość tego, że mamy do czynienia z materią z Czerwonej Planety jest oczywiście ekscytująca. Nie zmienia to jednak faktu, że naukowcy chcieliby się dowiedzieć, z którego konkretnie miejsca na Marsie pochodzą te skały.
Jak możemy teraz przeczytać w najnowszym artykule naukowym opublikowanym w periodyku Science Advances, badaczom udało się zidentyfikować konkretne miejsca na Marsie, z których pochodzi większość z 200 znanych meteorytów marsjańskich. Jak się okazało wszystkie te obiekty pochodzą z pięciu różnych kraterów uderzeniowych znajdujących się w dwóch regionach wulkanicznych: Tharsis oraz Elysium.
Czytaj także: Marsjańskie meteoryty wyglądają podejrzanie. Coś tu się nie zgadza
Od początku wiadomo było, że skoro skały wybite z powierzchni Marsa musiały osiągnąć prędkość ucieczki z Marsa, uderzenie musiało być naprawdę silne, a więc musiało pozostawić po sobie krater. Ten element po części ułatwiał poszukiwania źródła poszczególnych skał.
Naukowcy przyznają, że nie udałoby się im ustalić źródła poszczególnych skał, gdyby nie najnowsza wiedza naukowa dotycząca fizyki wyrzucania materiału skalnego z powierzchni Marsa. Wszystkie wcześniejsze próby określania źródła meteorytów kończyły się umiarkowanym sukcesem.
Co ważne, teraz kiedy już wiemy skąd pochodzą poszczególne skały, naukowcy będą mogli je pogrupować względem ich wspólnej lokalizacji, a następnie szczegółowo zbadać występujące między nimi różnice. Badacze mają nadzieję, że nowe informacje nadadzą badaniom Marsa zupełnie nowego kontekstu i pozwolą lepiej poznać historię tej planety, wraz z kluczowymi dla niej wydarzeniami.
Kluczem do rozwiązania zagadki i identyfikacji źródeł kraterów jest opracowanie nowych modeli numerycznych procesu wybijania skał z powierzchni planety oraz określania rozmiarów kraterów powstałych w potężnych zderzeniach.
Czytaj także: Jak skały z powierzchni Marsa znalazły się na powierzchni Ziemi? Zaskakujące odkrycie
W szczegółowym opisie metody naukowej naukowcy wskazują, iż w toku badań możliwe jest odtworzenie stratygrafii oraz położenia tych wszystkich skał zanim jeszcze zostały one w wyniku uderzenia wyrwane z powierzchni Marsa. Stąd i możliwe jest ustalenie, czy mamy do czynienia ze skałą, która znajdowała się na powierzchni, czy też w warstwach głębszych pod powierzchnią w miejscu, w którym później powstał krater.
Ilość szczegółów, którą udało się zidentyfikować jest naprawdę imponująca. Jakby nie patrzeć, człowiek nigdy jeszcze nie postawił stopy na Marsie i zapewne nie zrobi tego jeszcze przez kilka kolejnych dekad. Mimo tego jesteśmy w stanie trzymając w dłoni skałę pochodzącą z Marsa powiedzieć, z którego konkretnie krateru pochodzi.
Naukowcy wskazują, że to wciąż nie jest koniec badań. Aktualnie badacze przyglądają się jeszcze kilku kraterom, które powinny także być źródłem skał, które z czasem powinny dotrzeć na Ziemię. Fakt, że żadnych z tych skał nie udało się zidentyfikować może świadczyć o tym, że skały te jeszcze nie miały czasu, aby dotrzeć na powierzchnię naszej planety.